Tysiące ludzi zostało bez schronienia po wybuchu ogromnego pożaru w zatłoczonym obozie dla uchodźców Rohingya w południowo-wschodnim Bangladeszu.
Pożar, który wybuchł w niedzielę, pochłonął około 2000 schronień w obozie znanym jako Cox’s Bazar.
Setki ludzi wróciło teraz w te okolice, aby zobaczyć, co uda im się ocalić z ruin.
Szacuje się, że około 12 000 osób, z których większość uniknęła przemocy w sąsiedniej Birmie, jest obecnie bezdomnych.
Przyczyna pożaru nie jest jeszcze znana i nie ma oficjalnej informacji o ofiarach.
Pożar zaczął się około 14:45 czasu lokalnego i szybko przedarł się przez bambusowe i plandekowe schronienia, powiedział urzędnik. „Około 2000 schronisk zostało spalonych, pozostawiając bez dachu nad głową około 12 000 przymusowo wysiedlonych obywateli Mjanmy” – powiedział agencji AFP Mijanur Rahman, komisarz ds. uchodźców w Bangladeszu.
Dodał, że pożar został opanowany w ciągu trzech godzin, ale zniszczeniu uległo również co najmniej 35 meczetów i 21 ośrodków edukacyjnych dla uchodźców.
Teraz pojawiają się zdjęcia, które pokazują skalę zniszczeń. Wielu z tych, którzy tam mieszkali, można zobaczyć, jak przekopują się przez zwęglony obszar, gdzie pozostały tylko metalowe rozpórki i przypalone faliste pokrycie dachowe.
Hrusikesh Harichandan z Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca powiedział BBC, że w obozie doszło do „ogromnych zniszczeń”; ucierpiały również podstawowe usługi, takie jak centra wodne itp.
„Moje schronienie zostało wypatroszone. [Mój sklep] również został spalony” – powiedział AFP Mamun Johar, 30-letni mężczyzna należący do Rohingya. „Ogień zabrał mi wszystko, wszystko”.
Ludzie zamieszkujący inne obozy wspominają, że widzieli gęste czarne chmury wznoszące się nad obozem 11, jednym z wielu w dzielnicy przygranicznej, gdzie mieszka ponad milion uchodźców Rohingya. Obozy, przepełnione i nędzne, są narażone na pożary.
Według raportu ministerstwa obrony Bangladeszu opublikowanego w zeszłym miesiącu, między styczniem 2021 a grudniem 2022 w obozach Rohingya doszło do 222 pożarów, w tym 60 przypadków podpaleń.
W marcu 2021 r. co najmniej 15 osób zginęło, a około 50 000 zostało wysiedlonych po ogromnym pożarze, który przetoczył się przez obóz w osadzie.
W obozie dla uchodźców, uważanym za największy na świecie, przebywają ludzie, którzy uciekli z Mjanmy po militarnej rozprawie z mniejszością etniczną Rohingya. Rohingya to muzułmanie zamieszkujący głównie buddyjską Birmę, gdzie od pokoleń spotykają się z prześladowaniami. Ostatni exodus Rohingya uciekających do Bangladeszu rozpoczął się w sierpniu 2017 r., po brutalnym odwecie armii Mjanmy, kiedy grupa rebeliantów Rohingya rozpoczęła ataki na kilka posterunków policji.