KRK.TV

niezależna telewizja internetowa – portal informacyjny

Abp Jędraszewski cytuje tekst rapowej piosenki na mszy dla pracowników MPK

Podczas Tradycyjnej Mszy Tramwajarskiej z ust Abp Jędraszewskiego padły nieoczekiwane słowa. W homilii skierowanej do pracowników MPK znalazł się bowiem zaskakujący cytat z piosenki francuskiej gwiazdy rapu OrelSana.

W myśl tego hasła człowiek zapomina o Bogu, ale w konsekwencji zapomina o sobie samym, o tym, kim jest. Przekreśla swoje tęsknoty, by osiągnąć życie wieczne, zapomina o pragnieniu nieśmiertelności, porzuca ideały, nie chce wiedzieć, czym jest prawdziwa miłość […]; taki człowiek traci nadzieję, a w konsekwencji popada w lęki dotyczące przyszłości, ma poczucie bezsensu życia, wielokrotnie próbuje targnąć się na własne życie, popada w depresję – mówił Jędraszewski, aby przejść do cytowania obszernego fragmentu piosenki „Lęk niepowodzenia” (oryg. „Peur de l’échec”). 

To, o czym opowiadam w moich piosenkach to utarte frazesy. To nieprawda. Sława budzi we mnie lęk. Każdego dnia czynię się aktorem, upodabniam się, ukrywam lęk, żartując. Tracę czas, stawiając sobie pytania zamiast działać. Boję się depresji, boję się przyszłości i rozczarowań […] Im bardziej szukam wymówek, tym bardziej grzęznę. Upajam się negacją. Boję się nudy, boję się, by nie mieć żadnego powodu, aby się skarżyć. Ciągle czuję się smutny. Czuję się pusty. Boję się być normalny, średni, ani za bardzo zły, ani za bardzo dobry. Jestem przekonany, że nie służę niczemu […] Unikałem miłości, bojąc się, że będę musiał kochać […] Zdradziłem, splamiłem, znienawidziłem, odepchnąłem… Cóż zyskałem? Poza wyrzutami sumienia i chorobami – nic […] Wierzę trochę w Boga, ale nie naprawdę. Pójdę z niedowiarkami, gdy wyjadę nogami naprzód. Boję się zostać pociągnięty przez nicość, czuję się tak dobrze w ponurości, czuję się w moim żywiole – jakbym miał chęć skoczyć w pustkę, założyć sobie stryczek na szyję, utopić się, przeciąć sobie żyły w przegubie dłoni. Jakbym miał chęć strzelić sobie kulą w łeb, lecz nie mam broni. Jestem nieudacznikiem, boję się niepowodzenia, boję się stawić czoła życiu, boję się swoich błędów, boję się przyszłości – mówił arcybiskup używając słów rapera jako komentarza współczesnych czasów i ich bolączek.

Przerażająca pustka, która płynie z tej piosenki. Przerażająca pustka ludzi, którzy nie budują swojego życia na Bogu, którzy za wszelką ceną chcą żyć tak, jakby Boga nie było – komentował arcybiskup.

Treść całej homilii Marka Jędraszewskiego możecie znaleźć na Spotify, gdzie Archidiecezja Krakowska publikuje podobne wystąpienia księży w formie podcastów.

Źródło: Spotify/ Archidiecezja Krakowska

Tu natomiast znajdziecie scytowaną przez Jędraszewskiego piosenkę francusksiego rapera OrelSana:

Źródło: YouTube/ orelsan

Źródło: Gazeta Wyborcza

Zobacz więcej

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP Radio
WP Radio
OFFLINE LIVE