Kiedy Cedrick Fogwan po raz pierwszy spotkał żabę goliata, był pod wrażeniem jej potężnych rozmiarów. Dorastając do rozmiarów kota, jest największą żyjącą żabą na świecie.
„To prawie jak trzymanie ludzkiego dziecka” – mówi jednen z członków misji ratunkowej. Kameruński działacz na rzecz ochrony przyrody był tak zachwycony wielką żabą, że stworzył projekt walki o przyszłość zagrożonych gatunków.
„Kiedy odkryłem, że ten gatunek jest wyjątkowy – największy na świecie – powiedziałem, że jest to coś, czego nie możemy łatwo znaleźć gdzie indziej i byłem z tego dumny” – mówi. „Ludzie w okolicy mówią, że są błogosławieni, że mają u siebie „coś” takiego; przywiązują do tego wartość kulturową”.
Żaby Goliat mogą być tak duże jak kot domowy, mierzyć do 32 cm długości i ważyć ponad 3,25 kg. Przez dziesięciolecia na żabę goliata polowano w Kamerunie i Gwinei Równikowej w celu zdobycia pożywienia i handlu zwierzętami domowymi. Jej siedliska nad rzekami i strumieniami są szybko niszczone, a żaba jest obecnie klasyfikowana jako zagrożona na oficjalnej Czerwonej Liście Wyginięcia. Żaba jest mało znana nauce i nawet w Kamerunie wielu mieszkańców nie zdaje sobie sprawy z jej wartości dla ekosystemu, na przykład żerując na owadach, które niszczą uprawy.
Żaba żyje nad strumieniami, gdzie przenosi głazy, by założyć gniazdo. Zespół zajmujący się ochroną przyrody stara się przekonać myśliwych, by stali się obywatelami-naukowcami, obserwując żaby i rejestrując jej zachowania, zamiast wykorzystywać ją jako pokarm.
Współpracują również z lokalnymi grupami, aby pomóc w założeniu hodowli ślimaków, które zapewnić mają alternatywne źródło pożywienia.
Prace ratunkowe zaczynają przynosić efekty, a żaba goliat wraca do nowych rzek w rezerwacie Mount Nlonako. Wezwanie byłego kłusownika, by zgłosić, że sąsiad schwytał żabę, był punktem zwrotnym. Cedric był w stanie uratować żabę i zwrócić ją na wolność.
„Wierzę, że możemy mieć ten gatunek na zawsze i nadal być z niego dumni” — mówi. Projekt ratowania żaby goliata jest wspierany przez Conservation Leadership Program (CLP) prowadzony przez Fauna & Flora International, BirdLife International i Wildlife Conservation Society.