KRK.TV

niezależna telewizja internetowa – portal informacyjny

Artysta stworzył rzeźbę Ant-mana mniejszą od mrówki

Seria mikroskopijnych dzieł sztuki, tak małych, że mieszczą się w uchu igły, zostanie wystawiona w Wielkiej Brytanii w ten weekend.

Od soboty do października Wollaton Hall w mieście Nottingham w północnej Anglii będzie gościć bezpłatną wystawę „Miniaturowych arcydzieł” prezentującą 20 rzeźb autorstwa znanego artysty Willarda Wigana.
Maleńkie arcydzieła na wystawie obejmują przedstawienie Jezusa i 12 apostołów podczas biblijnej sceny „Ostatniej wieczerzy”, rzeźby Williama Szekspira i Alberta Einsteina oraz fikcyjne postaci Pinokia i Robin Hooda, a także odtworzenie słynnego holenderskiego obrazu „Dziewczyna z perłą” autorstwa Johannesa Vermeera.

Cztery nigdy wcześniej nie prezentowane dzieła sztuki, które zostaną pokazane w ramach wystawy, będą stanowić część kolekcji artysty „Znikający świat”, której celem jest odzwierciedlenie zagrożonej różnorodności biologicznej i promowanie ochrony przyrody. „Łączymy sztukę z przesłaniem, że małe rzeczy mają znaczenie w znikającym świecie” – powiedział w środę CNN menedżer Wigan, John Bowden.

„Chcielibyśmy, aby ludzie przyszli zobaczyć wystawę i wynieśli ze sobą przesłanie, rozumiejąc, że najmniejsze rzeczy w życiu mogą mieć na nas największy wpływ. Praca Willarda to najmniejsze dzieło sztuki, jakie ktokolwiek kiedykolwiek zobaczy, a może mieć największy możliwy wpływ na odbiorcę”, dodał, stwierdzając z nadzieją nadzieję, że wystawa może powołać do życia społeczność i ruch mający na celu „tworzenie zmian w świecie różnorodności biologicznej”.

Aby stworzyć mikroskopijną sztukę, Wigan musi najpierw wykonać niewiarygodnie małe narzędzia. Zwykle są one wykonane z zaostrzonych igieł do akupunktury i kawałków diamentu rozbitych na mikroskopijne odłamki. Następnie maluje swoje rzeźby rzęsą i musi pracować między każdym uderzeniem serca, ponieważ pod mikroskopem bicie serca porusza palcami, a naprawienie jednego błędu może zająć trochę czasu.

Proces ten jest „żmudny” według Wigana, który powiedział, że musi przestrzegać diety, pić dużo wody i utrzymywać ciało w dobrej kondycji, ponieważ „trzeba ćwiczyć zręczność. Trenuje się umysł, ciało i duszę, aby się uspokoiła”.

Artysta może pracować jednocześnie nad czterema lub pięcioma rzeźbami, pracując po 16 godzin dziennie przez okres do pięciu tygodni. „Właściwie nie lubię ich robić. Po prostu lubię je kończyć, ponieważ mnie stresują” – dodał Wigan. „Ale kiedy już zostaną stworzone, czuję się świetnie, gdy inni na nie patrzą. Kiedy widzisz ludzi z niedowierzaniem na twarzach, którzy nie są w stanie wyjaśnić tego, co widzą, sprawia mi to ogromną przyjemność”.

Wigan, którego praca została kiedyś podarowana królowej Elżbiecie II, ma autyzm i dysleksję i powiedział, że był „niedoceniany” i „pogardzany”, a jego nauczyciel w szkole powiedział mu, że nic nie osiągnie. Dodał także, że jego doświadczenia życiowe były siłą napędową jego sztuki: „To jak system obronny, który mówi <<Nie! To, że ktoś uczy się inaczej od innych, nie oznacza jeszcze, że nie ma nic do zaoferowania”.

Mikroartysta i jego zespół wprowadzają „Znikający świat” do szkół w Nottingham w ramach programu informacyjnego, aby dalej rozpowszechniać przesłanie, że „Istnieją bardzo małe rzeczy, które wszyscy możemy zrobić, a jeśli zrobimy je razem, przyniosą duże zmiany” – powiedział Bowdena.

„Użyłem mojej pracy jako głosu, który mówi w moim imieniu i mówi w imieniu świata, a także przemawia w imieniu planety” – dodał Wigan.

W późniejszym terminie Wigan planuje wystawić 14 wielbłądów, które wyrzeźbił i umieścił w jednym uchu igły.

Pierwsza rekordowa ręcznie wykonana rzeźba artysty, która została wykonana w 2013 roku i będzie prezentowana na wystawie, przedstawia motocykl wykonany z 24-karatowego złota i umieszczony w wydrążonym włosie – podaje strona internetowa artysty.

W 2017 roku Wigan pobił swój rekord rzeźbą ludzkiego embrionu, którą wykonał z włókna z dywanu i umieścił w wydrążonym kosmyku włosów. Rzeźba ma 0,07822 milimetra długości i 0,05388 milimetra szerokości.

Zobacz więcej

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP Radio
WP Radio
OFFLINE LIVE