KRK.TV

niezależna telewizja internetowa – portal informacyjny

Chiński gigant z branży przewozowej DiDi opracowuje własne samojezdne taksówki

DiDi Global powiedział w czwartek, że wraz z chińskimi producentami samochodów opracowuje własne samojezdne taksówki i planuje wprowadzić je w 2025 r.

Autonomiczna jednostka napędowa chińskiego giganta zaprezentowała również koncepcyjne robotaxi, czyli taksówkę bez kierowcy, zwaną DiDi Neuron. Zawiera ramię robota z tyłu, które może podnieść bagaż lub obudzić pasażerów, jeśli zasnęli.

Firma z siedzibą w Pekinie ogłosiła również autonomiczną firmę transportową o nazwie Kargobot, która, jak twierdzi, ma w użyciu ponad 100 autonomicznych ciężarówek. DiDi powiedział, że koncentruje się na usługach logistycznych i frachtowych.

DiDi wypuściło również dwa modele sprzętu przeznaczonego do autonomicznej jazdy. Pierwszy, opracowany wspólnie z chińską firmą technologiczną Benewake, nazywa się DiDi Beiyao Beta LiDAR. Lidar oznacza technologię wykrywania światła i odległości. Systemy Lidar wysyłają lasery, które odbijają się i mogą mierzyć odległość. Te powracające wiązki są przetwarzane przez algorytm w celu stworzenia trójwymiarowej reprezentacji otaczających obiektów – to kluczowa technologia dla pojazdów autonomicznych, aby mogły mapować swoje otoczenie. Drugim projektem jest platforma obliczeniowa dla samochodów autonomicznych o nazwie Orca.

Ambitny cel robotaxi i nowe produkty firmy DiDi podkreślają jej chęć wyjścia poza zwykłe przejażdżki w nowe obszary, w tym rozwój technologii jazdy autonomicznej.

DiDi założyła jednostkę autonomicznej jazdy w 2016 r. i przekształcił ją w spółkę zależną w 2019 r. Od tego czasu pozyskiwała zewnętrzne fundusze od sponsorów, w tym od SoftBanku. Firma testuje swoje robotaxi w różnych częściach Chin. W zeszłym miesiącu rozpoczęła komercyjną działalność swojej jednostki samojezdnej w mieście Kanton w południowych Chinach.

Chiny wspierają rozwój samochodów bez kierowcy. Rządy w dużych miastach, takich jak Pekin i Kanton, zezwoliły firmom od Baidu po WeRide i Pony.ai na testowanie swoich autonomicznych samochodów.

Mnóstwo ogłoszeń DiDi pojawia się po prawie dwóch latach intensywnej kontroli ze strony chińskiego rządu, co wskazuje na dalsze oznaki, że represje regulacyjne mogą być złagodzone. Gigant oferujący usługi transportowe wpadł w konflikt z organami regulacyjnymi po wejściu na giełdę w USA w czerwcu 2021 r. Kilka dni później chińskie władze wszczęły w firmie dochodzenie w sprawie cyberbezpieczeństwa. Aplikacja DiDi została ostatecznie usunięta z chińskich sklepów z aplikacjami i nakazano zaprzestanie rejestracji nowych użytkowników. Ostatecznie Didi wycofała się z giełdy w USA i teraz stara się o ofertę publiczną w Hongkongu.

W styczniu aplikacje DiDi wróciły do sklepów z aplikacjami w Chinach, sygnalizując koniec problemów z kontrolą. W zeszłym miesiącu firma poinformowała, że planuje rozszerzyć swoją działalność na więcej miast w Chinach.

Zobacz więcej

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP Radio
WP Radio
OFFLINE LIVE