KRK.TV

niezależna telewizja internetowa – portal informacyjny

Chiny stawiają kolejne kroki w ambitnym projekcie wprowadzenia cyfrowego juana

Pracownicy sektora publicznego we wschodnich Chinach otrzymają pełne wynagrodzenie w juanach cyfrowych, ponieważ kraj ten wywiera znaczny nacisk na popularyzację nowej waluty.

Jak wynika z oficjalnego dokumentu szeroko publikowanego na rządowych stronach internetowych, Changshu, zlokalizowane w prowincji Jiangsu, rozpocznie nowy proces płatności w maju. Według państwowych mediów jest to największe jak dotąd wprowadzenie waluty, znanej również jako e-CNY, w Chinach.

Dotknie to pracowników rządowych, a także pracowników spółek państwowych i instytucji publicznych, takich jak szkoły, szpitale, biblioteki, instytuty badawcze i organizacje medialne w mieście.

Changshu, miasto liczące 1,7 miliona mieszkańców, eksperymentowało już z cyfrowym juanem, formą pieniądza, która istnieje tylko online i jest zarządzana i wspierana przez chiński bank centralny. Podobnie jak kryptowaluta, cyfrowy juan zawiera pewne elementy technologii blockchain: każda transakcja jest rejestrowana i identyfikowalna w cyfrowej księdze rachunkowej.

Od października zeszłego roku Changshu wypłaca dotacje tranzytowe niektórym pracownikom rządowym w cyfrowych juanach.

Chiny są już bliskie stania się społeczeństwem bezgotówkowym, ale zdecydowana większość transakcji elektronicznych odbywa się za pośrednictwem prywatnych aplikacji (Alipay i WeChat Pay), poza bezpośrednią kontrolą państwa. Oficjalny juan zmieniłby ten stan rzeczy, dając Pekinowi bezprecedensową ilość informacji o tym, na co ludzie wydają pieniądze i gdzie.

W styczniu zeszłego roku bank centralny, Ludowy Bank Chin, udostępnił aplikację portfela w sklepach Apple i Android, z której można korzystać w kilkunastu miastach i regionach, które pilotowały tę walutę.

Jednocześnie wywierał presję na firmy, w tym duże zachodnie firmy, takie jak McDonald’s (MCD) i Nike (NKE), aby umożliwiły klientom korzystanie z cyfrowego juana podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie.

Kilka chińskich miast, w tym Pekin i Shenzhen, wręczyło swoim mieszkańcom miliony dolarów w cyfrowych juanach, zachęcając ich do korzystania z wirtualnych pieniędzy. Rząd poprosił również prywatne aplikacje o aktywną promocję cyfrowego juana. Alipay rozpoczął testowanie cyfrowych płatności w juanach w 2021 r., a Tencent (TCEHY) ogłosił w zeszłym roku, że zacznie również obsługiwać cyfrowe juany w swoim portfelu WeChat Pay.

Według najnowszych danych opublikowanych przez Ludowy Bank Chin, do końca sierpnia ubiegłego roku transakcje przy użyciu tej waluty wyniosły zaledwie 100 miliardów juanów (14,5 miliarda dolarów), co odpowiada średnio 3,6 miliarda juanów miesięcznie od rozpoczęcia procesu.

Chociaż oznacza to pewien postęp po trzech latach prób, wciąż nie stanowi poważnego wyzwania dla prywatnych aplikacji do płatności cyfrowych.

Ant Group, która jest właścicielem Alipay, ujawniła w dokumentach giełdowych w 2020 r., że aplikacja przetwarzała średnio 1,6 biliona dolarów miesięcznie – ponad tysiąc razy więcej niż miesięczny wolumen transakcji cyfrowych juanów w tamtym czasie.

Analitycy jako przyczyny braku entuzjazmu podawali wcześniej obawy o zasięg władzy rządu i brak zachęt. W końcu liderzy branży Alipay i WeChat Pay mają już setki milionów użytkowników, którzy znają ich usługi.

Zobacz więcej

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP Radio
WP Radio
OFFLINE LIVE