KRK.TV

niezależna telewizja internetowa – portal informacyjny

Covid: szef FBI mówi, że wyciek z chińskiego laboratorium to „najprawdopodobniejszy” scenariusz

Dyrektor FBI Christopher Wray powiedział, że według biura Covid-19 „najprawdopodobniej” pochodzi z „laboratorium kontrolowanego przez chiński rząd […] FBI już od dłuższego czasu ocenia, że źródłem pandemii jest najprawdopodobniej potencjalny incydent laboratoryjny” – powiedział Fox News.

Jest to pierwsze publiczne potwierdzenie tajnej oceny FBI dotyczącej sposobu pojawienia się wirusa pandemicznego. Chiny zaprzeczyły wyciekowi z laboratorium w Wuhan, nazywając zarzut zniesławieniem.
Komentarze pana Wraya pojawiają się dzień po tym, jak ambasador USA w Chinach wezwał kraj do „bardziej szczerego” podejścia do pochodzenia wirusa.

We wtorkowym wywiadzie pan Wray powiedział, że Chiny „robią wszystko, co w ich mocy, aby udaremnić i zaciemnić” wysiłki mające na celu zidentyfikowanie źródła globalnej pandemii. „I to jest niefortunne dla wszystkich” – powiedział.

Niektóre badania sugerują, że wirus przeskoczył ze zwierząt na ludzi w Wuhan w Chinach, prawdopodobnie na miejskim targu owoców morza i dzikich zwierząt.
Rynek znajduje się 40 minut jazdy od laboratorium wiodącego światowy prym w badaniach nad tego typu wirusami – Wuhan Institute of Virology.

Inne agencje rządowe USA wyciągnęły odmienne wnioski niż FBI, z różnym stopniem zaufania do swoich ustaleń. Chiński rząd nie odpowiedział jeszcze na komentarze pana Wraya. Jednak w poniedziałek odrzucił doniesienia mediów, że departament energii USA ocenił z „niską pewnością”, że Covid wyciekł z laboratorium. Agencja oświadczyła wcześniej, że nie jest pewna, skąd pochodzi wirus. Pekin nawiązał również do dochodzenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z 2021 r., w którym nazwano teorię wycieku laboratoryjnego „wyjątkowo nieprawdopodobną”.

„Niektóre partie powinny przestać powtarzać narrację o <<wycieku z laboratorium>>, przestać oczerniać Chiny i przestać upolityczniać śledzenie pochodzenia” – powiedziała rzeczniczka MSZ Mao Ning. Dochodzenie WHO zostało jednak głęboko skrytykowane, a jego dyrektor generalny wezwał od tego czasu do nowego dochodzenia, mówiąc: „Wszystkie hipotezy pozostają otwarte i wymagają dalszych badań”.

W poniedziałek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu, John Kirby, powiedział, że prezydent USA Joe Biden wspiera „wysiłki całego rządu”, aby odkryć to, skąd wziął się Covid. Dodał jednak, że w USA wciąż brakuje jasnego konsensusu co do tego, co się stało. „Po prostu jeszcze tam nie jesteśmy” – powiedział. „Kiedy będziemy mieli pewną informację dla narodu amerykańskiego i Kongresu, zrobimy to”.

W jawnym raporcie opublikowanym przez najwyższego urzędnika szpiegowskiego USA w październiku 2021 r. stwierdzono również, że cztery amerykańskie agencje wywiadowcze oceniły z „niską pewnością”, że wirus pochodzi od zarażonego zwierzęcia. Chińscy propagandyści forsowali również teorię spiskową sugerującą, że koronawirus został stworzony i wyciekł z Fort Detrick, we Frederick w stanie Maryland, około 80 km na północ od Waszyngtonu. Niegdyś centrum amerykańskiego programu broni biologicznej, Fort Detrick obecnie mieści laboratoria biomedyczne badające wirusy, w tym Ebolę i ospę.

Napięcia w obustronnych stosunkach między Stanami Zjednoczonymi a Chinami wzrosły w następstwie niedawnej sagi o balonach szpiegowskich. We wtorek ponadpartyjny panel amerykańskich prawodawców rozpoczął serię przesłuchań na temat „egzystencjalnego” zagrożenia ze strony rządzącej Komunistycznej Partii Chin. Pierwsza sesja Komisji Specjalnej Izby Reprezentantów ds. Konkurencji Strategicznej między Stanami Zjednoczonymi a Komunistyczną Partią Chin koncentrowała się na takich kwestiach, jak prawa człowieka i zależność gospodarki USA od chińskiej produkcji.

Zobacz więcej

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP Radio
WP Radio
OFFLINE LIVE