KRK.TV

niezależna telewizja internetowa – portal informacyjny

Cztery włócznie skradzione Aborygenom w 1770 roku, w końcu wrócą do Australii

Cztery aborygeńskie włócznie zabrane przez brytyjskiego odkrywcę Jamesa Cooka w 1770 roku, uważane za jedne z najstarszych zachowanych artefaktów zebranych przez jakiegokolwiek Europejczyka z Australii, zostaną repatriowane społeczności aborygeńskiej La Perouse, ogłosił Uniwersytet Cambridge.

Włócznie były pierwotnie częścią grupy 40 przedmiotów zabranych przez Cooka z Kamay, znanej również jako Botany Bay, zgodnie z komunikatem prasowym z Trinity College University of Cambridge. Dane Cooka wskazują, że zabrał włócznie Aborygenom mieszkającym we wschodniej Australii bez ich zgody.

Po powrocie Cooka do Anglii Lord Sandwich przekazał cztery włócznie Trinity College. Zgodnie z komunikatem prasowym od 1914 roku znajdują się pod opieką Muzeum Archeologii i Antropologii w Cambridge.

W komunikacie przewodnicząca La Perouse Aboriginal Land Council, Noeleen Timbery, nazwała włócznie „niezwykle znaczącymi”. Stanowią ważny związek z naszą przeszłością, naszymi tradycjami i praktykami kulturowymi oraz z naszymi przodkami” – powiedziała Timbery. „Nasza Starszyzna pracowała przez wiele lat, aby ich własność została przekazana tradycyjnym właścicielom z Botany Bay” – kontynuowała. „Wiele rodzin w społeczności aborygeńskiej La Perouse wywodzi się od tych, którzy byli obecni podczas ośmiu dni, w których Endeavour był zakotwiczony w Kamay w 1770 roku”.

Cook udał się do Australii i Nowej Zelandii na HMS Endeavour, wyznaczając pierwszy znany europejski kontakt ze wschodnią Australią. Wynikająca z tego brytyjska kolonizacja Australii doprowadziła do wprowadzenia obcych chorób, wysiedleń i masakr na Aborygenach.

Lokalna Rada Ziemi Aborygenów La Perouse i Fundacja Gujaga złożyły oficjalny wniosek o repatriację włóczni w grudniu zeszłego roku, po latach kampanii. Jest nadzieja, że włócznie trafią do Australii w nadchodzących miesiącach, zgodnie z rozpocrządzeniem. Lokalna społeczność buduje obecnie nowe centrum dla zwiedzających, w którym znajdą się liczne artefakty. W międzyczasie włócznie będą przechowywane w Muzeum Narodowym Australii w Canberze.

Shayne Williams, Starszy z Narodu Dharawal – szerszej grupy obejmującej lud Gweagal, od którego pochodziły włócznie – podkreślił znaczenie włóczni dla edukacji kulturalnej i podziękował szkole za opiekę nad „bezcennymi” artefaktami przez ponad 200 lat. „Te włócznie mają niezmierzoną wartość jako potężne, namacalne połączenia między naszymi przodkami a nami” – powiedział w komunikacie prasowym. „Chcę wyrazić szacunek dla Trinity College za zwrócenie tych włóczni z powrotem naszej społeczności”.

Decyzja Cambridge o zwróceniu włóczni społeczności La Perouse odzwierciedla niedawne decyzje podjęte przez inne uniwersytety i instytucje kulturalne o zwróceniu skradzionych lub zrabowanych artefaktów artystycznych i kulturalnych. Dziesięciolecia kampanii prowadzonych przez rdzennych aktywistów wywarły presję na muzea, aby ponownie rozważyły pochodzenie kolekcji i pomogły w zmaganiu się z kulturowym dziedzictwem kolonializmu.

Brytyjskie muzea sprowadziły do Nigerii część słynnych brązów z Beninu, dzieł sztuki skradzionych przez żołnierzy kolonialnych podczas nalotu w 1897 roku.
Totem Nuxalk Nation został skradziony i sprzedany do muzeum. Po czekaniu 110 lat w końcu mają go z powrotem
A w październiku Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley ogłosił, że dokona repatriacji tysięcy artefaktów kulturowych, w tym ludzkich szczątków, plemionom tubylczym.

Zobacz więcej

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP Radio
WP Radio
OFFLINE LIVE