KRK.TV

niezależna telewizja internetowa – portal informacyjny

Czy nowy filtr TikToka „Bold Glamour” szkodzi zdrowiu psychicznemu użytkowników?

Nowy, hiperrealistyczny filtr Bold Glamour firmy TikTok budzi obawy niektórych ekspertów ds. zdrowia psychicznego co do potencjalnego wpływu „upiększających” cyfrowych efektów graficznych na samopoczucie użytkowników mediów społecznościowych.

Filtr zasilany sztuczną inteligencją, który TikTok dodał na początku tego roku, wykorzystuje AI do rzeźbienia rysów twarzy użytkowników, wygładzania ich skóry i rozjaśniania oczu. Efekt jest praktycznie płynny, przez co zmiany są trudne do wykrycia. Aplikacja pokazuje, że od momentu wprowadzenia hashtag filtra Bold Glamour zgromadził ponad 200 milionów wyświetleń na TikTok.

Chociaż użytkownicy TikTok wydają się chętni do cyfrowego poprawiania swojego wyglądu, Keith Feigenson, profesor psychologii w Albright College w Pensylwanii, obawia się, że używanie filtrów takich jak Bold Glamour może wyrządzić emocjonalną lub psychiczną krzywdę ludziom w mediach społecznościowych, zwłaszcza młodym użytkownikom.

„Chociaż media społecznościowe to tylko część tego obrazu, jest prawdopodobne, że stosowanie tego typu filtrów zwiększy ryzyko obniżenia samooceny w całej grupie demograficznej, a ryzyko byłoby szczególnie wysokie w przypadku dorastających dziewcząt” – powiedział Feigenson.

Według badania City University of London, 90% młodych dorosłych kobiet w wieku 18-30 lat stwierdziło, że filtruje swoje zdjęcia w mediach społecznościowych z powodu presji, jaką odczuwają, aby dostosować się do postrzeganych standardów piękna.

Kobiety nie są jedynymi, które wykorzystują technologię, aby poprawić swój wygląd. Według badania Consumer Reports z 2021 r., około 21% Amerykanów dowolnej płci zgłosiło stosowanie filtrów upiększających na swoich zdjęciach przed opublikowaniem ich na profilu w mediach społecznościowych. Wśród tych, którzy twierdzą, że używają filtrów, 9% przyznało się do „zawsze lub prawie zawsze” ich używania, a 13% stwierdziło, że „często” korzysta z tej technologii.

Filtry są nie tylko coraz bardziej popularne na TikToku — zyskały również popularność na platformach takich jak Facebook i Snapchat, gdzie są używane przez miliony użytkowników. Sam Facebook i Instagram donoszą, że ponad 600 milionów ludzi eksperymentowało z efektami rzeczywistości rozszerzonej platform – podaje Massachusetts Institute of Technology Review.

Według SocialPilot, narzędzia do zarządzania mediami społecznościowymi i marketingu, 63% osób na Snapchacie korzystało z filtrów rzeczywistości rozszerzonej aplikacji.

Biorąc pod uwagę rosnącą popularność filtrów, firmy zajmujące się mediami społecznościowymi mają obowiązek zachowania „całkowitej przejrzystości” w kwestii „potencjalnych konsekwencji” stosowania filtrów, powiedział Feigenson w rozmowie z CBS MoneyWatch.

„Firmy powinny mocno postawić na ochronę zdrowia psychicznego, oferując bezpieczne przestrzenie do komunikacji online, zasoby umożliwiające indywidualnym osobom dostęp do pomocy w zakresie zdrowia psychicznego oraz łatwe do zrozumienia opisy potencjalnych zagrożeń” – powiedział Feigenson.

Zgodnie z badaniem przeprowadzonym w 2021 roku przez Centers for Disease Control and Prevention, mniej więcej jedna trzecia amerykańskich uczennic poważnie rozważała próbę samobójczą, w porównaniu z mniej niż 20% nastolatek dziesięć lat wcześniej. Ponad połowa nastoletnich dziewcząt, 57%, stwierdziła, że czuje się „uporczywie smutna lub beznadziejna” – rekordowo wysoki poziom – stwierdziła agencja.

Zobacz więcej

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP Radio
WP Radio
OFFLINE LIVE