KRK.TV

niezależna telewizja internetowa – portal informacyjny

Elon Musk nie ma wątpliwości. „Szwedzi mieli rację”

Elon Musk nie ma wątpliwości, że działania zawiązane z walką z epidemią podjęte w Szwecji okazały się najskuteczniejsze. Jego zdaniem widać, że blokady gospodarek nie zdały egzaminu.

Jeszcze przed 2020 rokiem mało kto spodziewałby się działania Sztokholmu tak odmiennego od strategii krajów Zachodu. „Decyzja Szwecji o ‚lżejszym podejściu’ do pandemii koronawirusa – rezygnacja z rygorystycznych blokad i poleganie przede wszystkim na odpowiedzialności społecznej, aby zachęcić do dystansu społecznego – sprawiła, że ​​stała się obiektem krytyki” – przypomina portal fee.org.

Wielu komentatorów twierdziło, że Szwecja zachowywała się lekkomyślnie, nie włączając się do grona państw, które zdecydowały się na blokadę.

Wskaźnik śmiertelności na jednego mieszkańca kraju wskazywały znacznie poniżej wyników innych europejskich w odniesieniu do liczby ludności, takich jak Wielka Brytania, Belgia i Hiszpania, to Szwecja stała się, jak twierdził jeden z raportów CBS, „przykładem tego, jak nie radzić sobie z COVID-19”.

Szwedzi znaleźli się pod ostrzałem opinii innych krajów, mimo, że ich wskaźniki nie były najgorsze. Belgia, która ma podobną liczbę mieszkańców odnotowywała 50 proc. zgonów więcej, choć w przeciwieństwie do Szwecji w Belgii obowiązywała ścisła blokada, która, jak podawało w maju BBC, była egzekwowana za pomocą „dronów w parkach i grzywien dla każdego, kto łamie zasady dystansu społecznego”. 

Jednak nikt nie ośmielił się skrytykować Belgii, ponieważ postępowali zgodnie ze scenariuszem blokady. Czyli tak jak większość.

Teraz duża część Europy doświadcza drugiej fali wirusa, a liczby w Szwecji są wyraźnym kontrastem. W międzyczasie Światowa Organizacja Zdrowia, tysiące lekarzy i urzędników zdrowia publicznego spierają się teraz w sprawie stosowaniu blokad jako metody oswajania wirusa. Wcześniej ta kwestia była bezdyskusyjna.

Elon Musk: Szwedzi mieli rację

„Szwecja miała rację” – napisał niedawno na Twitterze założyciel Tesli, Elon Musk, który od miesięcy przypuszczał, że blokada była nieskutecznym sposobem na radzenie sobie z epidemią. W maju podjął więc odważne kroki i wznowił produkcję w fabryce samochodów Tesla w Fremont w Kalifornii, wbrew zakazom urzędników państwowych.

„Tesla wznawia dziś produkcję wbrew zasadom hrabstwa Alameda” – napisał wtedy na Twitterze. „Będę na linii ze wszystkimi innymi. Jeśli ktoś zostanie aresztowany, proszę, żebym to był tylko ja” – dodał.

Akt obywatelskiego nieposłuszeństwa opłacił się Muskowi. Urzędnicy służby zdrowia hrabstwa Alameda ustąpili, cofając nakaz i udzielając tymczasowej zgody na ponowne otwarcie zakładu.

Źródło: fee.org

Zobacz więcej

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *