KRK.TV

niezależna telewizja internetowa – portal informacyjny

Exxon Mobil pozwane po tym, jak czarnoskóry pracownik pięć razy natknął się na wisielcze pętlę

Exxon był świadom wielu skarg na wisielcze pętle, które miały pojawiać się w jego kompleksie Baton Rouge w Luizjanie, ale firma naftowa nie zbadała odpowiednio incydentów ani nie podjęła działań, aby zapobiec ich ponownemu wystąpieniu – dowiadujemy się z pozwu złożonego w czwartek przez amerykańską Komisję ds. Równych Szans Zatrudnienia.

EEOC twierdzi, że w styczniu 2020 r. czarnoskóry pracownik fabryki chemicznej Exxon (XOM) Mobil w Baton Rouge znalazł pętlę przy swoim miejscu pracy i zgłosił to firmie. W tym czasie Exxon (XOM) wiedział o trzech innych pętlach, które zostały zostawione przez kogoś na terenie kompleksu, w tym zakładu chemicznego i pobliskiej rafinerii. Firma nie zbadała miejsc zdarzeń i nie zrobiła niczego, aby zapobiec dalszym incydentom, twierdzi EEOC.

W grudniu 2020 roku na terenie kompleksu zgłoszono znalezienie piątej pętli.

„Pętla jest od dawna symbolem przemocy związanej z linczem Afroamerykanów” – powiedziała w oświadczeniu Elizabeth Owen, starszy adwokat procesowy w biurze terenowym EEOC w Nowym Orleanie. „Takie symbole są z natury groźne i znacząco zmieniają środowisko pracy Afroamerykanów”.

EEOC powiedział, że Exxon naruszył prawo z powodu braku odpowiednich działań. Komisja stwierdziła, że Exxon stworzył wrogie rasowo środowisko pracy dla pracowników.

„Kiedy pracodawcy dowiadują się o obraźliwym lub grożącym rasizmie zachowaniu w miejscu pracy, mają prawny obowiązek podjęcia natychmiastowych działań naprawczych mających na celu powstrzymanie takiego procederu” – powiedział Rudy Sustaita, prokurator regionalny w biurze okręgowym EEOC w Houston.

Todd Spitler, rzecznik Exxon Mobil, powiedział w oświadczeniu, że firma nie zgadza się z ustaleniami EEOC.

„Exxon Mobil niezwłocznie przeprowadził dokładne dochodzenie w sprawie tego roszczenia, nie było jednak dowodów na poparcie zarzutów o dyskryminację” – powiedział.

Spitler dodał, że Exxon Mobil ma „politykę zerowej tolerancji dla jakiejkolwiek formy nękania lub dyskryminacji w miejscu pracy i ustanowił wiele sposobów bezpiecznego zgłaszania incydentów tego rodzaju przez pracowników, kontrahentów, dostawców lub klientów […] Zachęcamy pracowników do zgłaszania takich roszczeń i dokładnie je zbadaliśmy” – mówił. „Symbole nienawiści są niedopuszczalne, obraźliwe i naruszają nasze zasady korporacyjne”.

W 2021 roku na placu budowy centrum realizacji Amazon w Windsor w stanie Connecticut odkryto wiele pętli. Teren został wcześniej zamknięty, aby można było zamontować kamery i inne środki ostrożności, ale kolejna pętla została odkryta nawet po ustawieniu kamer.

Zobacz więcej

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP Radio
WP Radio
OFFLINE LIVE