KRK.TV

niezależna telewizja internetowa – portal informacyjny

Gwiazda Dawida w kontekście szczepionek w Czechach i Niemczech

Niektórzy spośród protestujących w Pradze przyczepili do ubrań nawiązujące do niemieckich prześladowań Żydów żółte sześioramienne gwiazdy z napisem „Niezaszczepiony”. Czeska społeczność żydowska zdecydowanie potępiła proceder. 

„Użycie gwiazdy Dawida przy protestach przeciwko szczepieniom jest hańbą i obrazą pamięci ofiar holokaustu” – napisał na Twitterze ambasador Izraela w Pradze.

Demonstranci protestowali między innymi przeciwko strategii rządu w kwestii zwalczania pandemii koronawirus. Czeska Federacja Gmin Żydowskich określiła zdarzenie jako: „przykład nadużycia i relatywizowania związanego z cierpieniami milionów ludzi symbolu holokaustu […] Istnieje ewidentna potrzeba nieustannego kształcenia naszego społeczeństwa i zalecania tym wszystkim, którzy skłaniają się do tak niskich czynów, by odwiedzali związane z nazistowskim ludobójstwem miejsca u nas i za granicą” – głosi oświadczenie.

Źródło: Twitter/ Daniel Meron

Również ambasador Izraela w Pradze, Daniel Meron odniósł się do zaistniałej sytuacji: „Użycie gwiazdy Dawida przy protestach przeciwko szczepieniom jest hańbą i obrazą pamięci ofiar holokaustu” – napisał na Twitterze.

Nie mniej kontrowersyjna sytuacja miała miejsce w  Bruschsal w Badenii-Wirtembergii, gdzie niezidentyfikowani sprawy wykleili witryny kilkunastu sklepów kartkami z charakterystyczną „żydowską gwiazdą” (Judentern) i napisem „Niezaszczepieni ludzie są tu niepożądani”. 

Kartki jednoznacznie nawiązują do zasady 2G (wstęp tylko dla zaszczepionych i ozdrowieńców), obowiązującej w Niemczech w handlu detalicznym w celu zwalczania pandemii koronawirusa. Handlowcy, których dotyczyły charakterystyczne „obwieszczenia” wyrazili głębokie oburzenie; kartki zostały bezzwłocznie usunięte. Policja prowadzi dochodzenie w prawie popełnienia przestępstwa. 

Źródło: wpolityce.pl/ polsatnews.pl

Zobacz więcej

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP Radio
WP Radio
OFFLINE LIVE