KRK.TV

niezależna telewizja internetowa – portal informacyjny

Hybrydy w WRC tuż tuż… Pierwsze auta zadebiutują na Monte Carlo

Międzynarodowa Federacja Samochodowa wraz z firmami Hyundai, Toyota i M-Sport Ford przyznają, iż są w pełni zaangażowane w temat wprowadzenia hybryd Rally1 w Rajdowych Mistrzostwach Świata już od 2022 roku. 

Dążenia FIA wydają się być zgodne z najnowszymi trendami w zakresie nowych technologii i zastosowania zrównoważonej energii. Nowe auta WRC, oznaczone od teraz jako Rally1, mają posiadać już hybrydową jednostkę napędową typu pług-in. Trzyletnia umowa obejmuje wspólny wkład FIA i wymienionych wyżej producentów w koszty rozwoju innowacji technologii hybrydowej, zrównoważonego rozwoju i bezpieczeństwa; dla przykładu, po wielu analizach i testach wspólnie opracowano i wykonano konstrukcję nowej klatki bezpieczeństwa.  

Aktualizacja wieści dotyczących projektu wydaje się rodzajem odpowiedzi FIA na doniesienia o opóźnieniach w testowaniu nowych samochodów spowowdowane opóźnieniami w dostawach podzespołów jednostek hybrydowych od firmy Compact Dynamics. 

Ford Puma. Źródło: Ford

– Hybrydowy projekt Rally1 jest ważnym kamieniem milowym w rozwoju rajdów samochodowych i podkreśla zaangażowanie FIA w zrównoważony rozwój i zaawansowane technologie – tłumaczył dyrektor rajdowy FIA, Yves Matton. – Oczywiście, każdy nowo opracowywany produkt, napotyka na wyzwania. Podczas obecnej fazy testowej jest silna współpraca pomiędzy FIA, producentami i naszymi partnerami technicznymi. Wspólnie działamy nad zrealizowaniem zadań cyklu rozwojowego. Obecnie prowadzimy przyspieszony proces z powodu opóźnień w dostawach spowodowanych pandemią COVID-19, ale mając osiem miesięcy do rozpoczęcia sezonu 2022, jesteśmy na dobrej drodze.

Trwające procesy, o których informuje FIA obejmują:

– Projektowanie i produkcja prototypowych jednostek hybrydowych

– Testy jednostek hybrydowych na hamowni

– Jednostki testowe dostarczane zespołom, w celu zintegrowania ich z projektami klatek bezpieczeństwa

– Analiza asymilacji turbodoładowanego silnika benzynowego z jednostkami hybrydowymi, wraz z testami na hamowni

– Wybrane, prywatne testy rozwojowe samochodów Rally1

Pierwszym zaprezentowanym autem, które wykorzysta hybrydę plug-in w rajdach jest najnowszy Ford Puma Rally1. Zadebiutuje on (pośród konkurentów) w ramach Rajdu Monte Carlo, swoje możliwości zaprezentował już jednak na początku listopada na Festiwalu Prędkości w Goodwood. Wszyscy czekają jednak na sprawdzian w autentycznych rajdowych warunkach, gdzie kierowcy pierwszy raz naprawdę zmierzą się z nowymi maszynami. 

Zobaczmy jak Ford Puma prezentuje się w testach. Źródło: YouTube/ Aa26 Racing

Źródło: autogaleria.pl/ motorsport.com

Zobacz więcej

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP Radio
WP Radio
OFFLINE LIVE