KRK.TV

niezależna telewizja internetowa – portal informacyjny

Japończycy opracowali „świecące” maseczki wykrywające koronawirsa

Naukowcom z Japonii udało się opracować maseczki, na których koronawirus będzie widoczny pod wpływem działania promieni UV. „Świecące” maseczki są obecnie testowane, a naukowcy z Uniwersytetu Prefekturalnego w Kioto liczą na to, że już w przyszłym roku otrzymają zezwolenie na ich sprzedaż. 

Naukowcy podjęli pracę nad maseczkami w lutym 2020 roku, gdy wstrzyknęli zdezaktywowane, niegroźne dla zdrowia koronawirusy samicom strusia. Następnie zaś pobrano przeciwciała ze złożonych przez nie jaj. Dzięki temu mogli opracować filtr, który umieszczony jest wewnątrz maseczki; filtr z używanej maseczki można wyciągnąć i spryskać barwnikiem z przeciwciałami. Kiedy oświetlimy go światłem ultrafioletowym na powierzchni ukaże się świetlista plama – oczywiście pod warunkiem, że na filtrze rzeczywiście znajduje się koronawirus. 

Źródło: asahi.com

„Możemy masowo produkować przeciwciała ze strusi niewielkim kosztem. Chcę, by w przyszłości stało się to łatwym w użyciu zestawem testowym dla każdego” – powiedział prezes uczelni Yasuhiro Tsukamoto.

Podczas testów, 32 osoby zakażone koronawirusem nosiły specjalne maseczki przez okres około 10 dni. Filtry maseczek świeciły w świetle ultrafioletowym, które słabło wraz ze zmniejszeniem się ilości wirusa w organizmach poszczególnych uczestników badania. Zespół naukowców planuje właśnie przeprowadzenie testów a sszersszą skalę – tym razem z udziałem 150 osób. 

Co ciekawe, sam kierownik zespołu – wspomniany Tasuhiro Tsukamoto – wykrył u siebie zakażenie koronawirusem za pomocą „świecącej” maseczki, gdy filtr z niej zaświecił się w świetle UV; następnie infekcję potwierdziło standardowe badanie testem PCR. 

Źródło: kyodonews.net

Zobacz więcej

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP Radio
WP Radio
OFFLINE LIVE