KRK.TV

niezależna telewizja internetowa – portal informacyjny

Japonia zmuszona do zniszczenia flagowej rakiety H3 podczas nieudanego startu

Japonia została zmuszona do wysadzenia swojej nowej rakiety podczas nieudanego startu we wtorek, powstrzymując próby złamania rynku sterowane przez Space X Elona Muska.

Japońska agencja kosmiczna musiała wysłać polecenie samozniszczenia do rakiety H3, gdy jej silnik drugiego stopnia zawiódł kilka minut po starcie. Obserwatorzy twierdzą, że jest to znaczące niepowodzenie dla japońskiej Agencji Badań Kosmicznych (JAXA). Rząd nazwał niepowodzenie testu „niezwykle godnym ubolewania”.

Rakieta H3 jest pierwszą rakietą średniego wzniosu zaprojektowaną przez Japonię od trzech dekad. Została przedstawiona jako tańsza alternatywa dla Falcona 9 firmy SpaceX do wystrzeliwania komercyjnych i rządowych satelitów na orbitę ziemską.

We wtorek inżynierowie zamierzali wysłać 57-metrową rakietę w kosmos z satelitą monitorującym na pokładzie. System ALOS-3 jest w stanie wykrywać starty rakiet północnokoreańskich.

Ale JAXA oświadczyła, że wkrótce po starcie inżynierowie zostali zmuszeni do wysłania monitu o autodestrukcję do H3 po tym, jak doświadczył „zmniejszonej prędkości” w drugiej fazie startu. Wtorkowy start nastąpił po przerwanym starcie w lutym, kiedy rakieta nie wystartowała z wyrzutni z powodu wadliwych dopalaczy rakietowych.

„W przeciwieństwie do poprzedniego odwołania i przełożenia, tym razem była to kompletna porażka” – powiedział Reuterowi Hirotaka Watanabe, profesor polityki kosmicznej na Uniwersytecie w Osace. „Będzie to miało poważny wpływ na przyszłą politykę kosmiczną Japonii, biznes kosmiczny i konkurencyjność technologiczną” – dodał.

Japoński minister nauki Keiko Nagaoka powiedział, że władze zbadają przyczynę awarii silnika.
Przeprosiła za „niespełnienie oczekiwań opinii publicznej i powiązanych stron” i określił rozwój wydarzeń jako „niezwykle godny ubolewania”.

Japonia przedstawiła H3 jako realną komercyjną alternatywę dla rakiety Falcon 9, ponieważ H3 działał na tańszym silniku z częściami drukowanymi w 3D. JAXA poinformowała, że gdyby misja się powiodła, planowano starty H3 około sześciu razy w roku przez następne dwie dekady.

Japonia pogłębia współpracę z USA w kosmosie i zobowiązała się do przewiezienia ładunku na planowaną księżycową stację kosmiczną Gateway – którą NASA planuje rozmieścić na orbicie Księżyca.
Szerszy program kosmiczny Tokio obejmuje również ponowne wysyłanie ludzi na Księżyc, w tym japońskich astronautów.

Zobacz więcej

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP Radio
WP Radio
OFFLINE LIVE