KRK.TV

niezależna telewizja internetowa – portal informacyjny

Lira turecka spada do niemal rekordowo niskiego poziomu, gdy Erdogan zostaje ponownie wybrany na prezydenta

Lira turecka sięgnęła dna w poniedziałek, gdy urzędujący Recep Tayyip Erdogan zapewnił sobie zwycięstwo w wyborach prezydenckich w 2023 r., przedłużając swoje rządy na trzecią dekadę władzy.

Waluta była notowana po 19,97 w stosunku do dolara w poniedziałek o 4 rano czasu londyńskiego po spadku do 20 za dolara na początku sesji.

„Mamy dość pesymistyczne spojrzenie na lirę turecką w wyniku zachowania urzędu przez Erdogana po wyborach” – powiedział ekonomista Brendan McKenna.

McKenna prognozuje, że do końca drugiego kwartału lira osiągnie nowy rekordowo niski poziom 23 za dolara, a następnie 25 już w przyszłym roku. W ciągu ostatnich pięciu lat waluta straciła około 77% swojej wartości w stosunku do dolara. Oczekuje się, że nieortodoksyjne ramy polityki monetarnej i gospodarczej Turcji utrzymają się w przyszłości.

Polityka pieniężna Turcji kładzie nacisk na dążenie do wzrostu i konkurencji eksportowej, a nie na ujarzmianie inflacji, a Erdogan popiera niekonwencjonalny pogląd, że podnoszenie stóp procentowych zwiększa inflację.

„Obecna konfiguracja jest po prostu nie do utrzymania” – powiedział Timothy Ash, starszy strateg ds. suwerennych rynków wschodzących w BlueBay Asset Management.

„Przy ograniczonych rezerwach walutowych i bardzo ujemnych realnych stopach procentowych presja na lirę jest duża” – kontynuował Ash.

Giełda w Stambule zostanie otwarta o 7 rano czasu londyńskiego.

„To bardzo ponure perspektywy gospodarcze i rynkowe dla Turcji” – dodał McKenna.

Zauważył, że „jedną pozytywną stroną” w całym scenariuszu może być zdolność tureckiego banku centralnego do zabezpieczenia linii swapowych rezerw walutowych z krajami Bliskiego Wschodu i Chinami.

„Jeśli będą mogli nadal korzystać z tych linii i być może rozszerzyć i wzmocnić te rezerwowe linie walutowe, być może będzie jakieś wsparcie w interwencji banku centralnego na rynku walutowym” – dodał.

Zobacz więcej

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP Radio
WP Radio
OFFLINE LIVE