KRK.TV

niezależna telewizja internetowa – portal informacyjny

Luksusowy zegarek ostatniego chińskiego cesarza może być warty fortunę

Zegarek należący niegdyś do ostatniego cesarza Chin, Aisin-Gioro Puyi, ma zostać sprzedany w Hongkongu w tym miesiącu za ponad 3 miliony dolarów.

Zapierająca dech w piersiach wycena jest częściowo spowodowana rzadkością Patek Philippe Reference 96 Quantieme Lune, jednego z zaledwie ośmiu, o których wiadomo, że istnieją. Ale według domu aukcyjnego Phillips, który zajmuje się sprzedażą, siedmiocyfrowe szacunki wynikają również z niezwykłej historii 86-letniego zegarka — choćby wywózki na Syberię podczas pięcioletniej odsiadki byłego władcy Chin w ZSRR.

Platynowy zegarek o średnicy 1,2 cala ma tarczę z cyframi arabskimi, wskazówki z różowego złota i funkcję „fazy księżyca”, która pokazuje, jak księżyc jest widoczny z Ziemi w danym momencie. Niektóre z jego wewnętrznych mechanizmów pochodzą z 1929 roku, chociaż Patek Philippe – szwajcarski zegarmistrz znany z umieszczania skomplikowanych mechanizmów w smukłych kopertach – nie sprzedawał tego modelu aż do 1937 roku.

Nie wiadomo, w jaki sposób Puyi nabył zegarek, chociaż zapisy wskazują, że był on początkowo sprzedawany w luksusowym sklepie w Paryżu. Phillips dodał, że dokumenty historyczne dowodzą, że były cesarz zabrał go ze sobą do sowieckiego obozu jenieckiego w Chabarowsku. Później podarował go Georgy Permyakovowi, biegle mówiącemu po mandaryńsku, który podczas pobytu w areszcie był jego nauczycielem i tłumaczem języka rosyjskiego.

Puyi, którego życie stało się kanwą nagrodzonego Oscarem filmu „Ostatni cesarz” z 1987 roku, wstąpił na tron jako małe dziecko w 1908 roku. Został zmuszony do abdykacji niecałe cztery lata później, kiedy republikańska rewolta obaliła dynastię Qing. pozwolono mu nadal mieszkać w pałacu cesarskim w Pekinie (i został na krótko przywrócony jako cesarz w 1917 r.). W 1924 roku uciekł z Pekinu i zawarł sojusz z Japonią, który później uczynił go cesarzem marionetkowego państwa Mandżukuo w regionie Mandżurii w północno-wschodnich Chinach. Po klęsce Japonii w II wojnie światowej Puyi został schwytany przez wojska radzieckie i przetrzymywany jako jeniec wojenny. Według Phillipsa podarował zegarek Permyakovowi w 1950 roku, tuż przed powrotem byłego cesarza do Chin, by stanąć przed sądem za zbrodnie wojenne.

Według komunikatu prasowego Phillips spędził trzy lata badając historię obiektu i potwierdzając jego pochodzenie – proces, który Thomas Perazzi, szef domu aukcyjnego w Azji, opisał w oświadczeniu jako „bezprecedensowy projekt badawczy z udziałem światowego zespołu specjalistów od zegarków, historyków, dziennikarzy i naukowców”.

W swoim katalogu Phillips cytuje siostrzeńca Puyi, Yuyana (który był uwięziony razem z nim), wspominając w swoich wspomnieniach, że jego wujek nosił zegarek „każdego dnia” podczas pobytu w Mandżukuo. Katalog mówi również, że Puyi wcześniej podarował zegarek swojemu siostrzeńcowi, ale później poprosił o jego zwrot, aby przekazać go Permyakovowi.

Prawie dziesięć lat po powrocie do Chin Puyi został ułaskawiony i mieszkał jako cywil w Pekinie aż do swojej śmierci w 1967 roku. W międzyczasie Permyakov trzymał zegarek aż do śmierci w 2005 roku, po czym został przekazany jego spadkobiercom, zanim został wysłany do Phillipsa przez obecnego właściciela w 2019 roku.

Zegarek był już wystawiany w Nowym Jorku, Singapurze, Londynie i Tajpej, a następnie pojedzie do Genewy przed powrotem do Hongkongu, gdzie trafi do sprzedaży w nowej siedzibie Phillipsa w Azji 23 maja .
Zegarek jest oferowany wraz z kilkoma innymi dawnymi rzeczami Puyi. Wśród nich jest 15 akwarel, przypisywanych szwagrowi Puyi, Gobulo Runqiemu, oraz wachlarz z czerwonego papieru, który również otrzymał Permyakov, zawierający wiersz napisany przez byłego cesarza.

Jeden z rękopisów Puyi, który według Phillipsa „zapewnia niedostępny nigdy wcześniej wgląd w (jego) umysł”, jest również sprzedawany wraz z jego egzemplarzem „The Analects” Konfucjusza, a obie pozycje mają razem przynieść ponad 25 000 dolarów .

Po sprzedaży w Phillipsie odbędzie się dwudniowa aukcja zegarków, na której znajdzie się około 240 zegarków. Wśród historycznie godnych uwagi przedmiotów jest limitowana edycja Omega Speedmaster Apollo XI 1969, podarowana kiedyś astronaucie NASA Charlesowi „Pete” Conradowi Jr., trzeciej osobie, która kiedykolwiek chodziła po Księżycu.

Zobacz więcej

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP Radio
WP Radio
OFFLINE LIVE