KRK.TV

niezależna telewizja internetowa – portal informacyjny

Malta legalizuje marihuanę – jako pierwsza w Europie!

Jak się nie da, jak się da! Ustawa w sprawie legalizacji marihuany została przegłosowana w ostatni wtorek w maltańskim parlamencie; lada moment podpisze ją prezydent i ma zostać uchwalona w nadchodzący weekend. 

W świetle ustawy Malta legalizuje nie tylko posiadanie na własny użytek, ale również uprawę marihuany. Osoby pełnoletnie (po ukończeniu 18 roku życia) będą mogły uprawiać w domu do 4 krzaków marihuany i przechowywać do 50 g suszu. Posiadanie przy sobie większej ilości suszu – do 28 g – będzie karane grzywną w wysokości pomiędzy 50, a 100 euro., bez innych konsekwencji prawnych. Jeśli zaś policja przyłapie osobę nieletnią na posiadaniu marihuany, wówczas specjalna komisja zdecyduje, czy zasądzić kuratelę – osoba taka nie zostanie jednak zatrzymana. Surowszą karę Malta przewiduje względem tych, którzy będą używać marihuany w obecności dzieci – grzywna 200-500 euro. 

Legalną uprawą konopii mają zajmować się kluby non-profit, które będą dystrybuować marihuanę wśród swoich członków: maksymalnie 7 gramów na osobę, dla 500 osób dziennie. Będą one mogły również rozprowadzać wśród swoich członków nasiona (20 nasion na głowę). Co ciekawe, kluby te będą musiały znajdować się nie mniej niż 250 m od szkoły lub innej placówki edukacyjnej. 

Owen Bonnici stwierdził, iż z jednej strony nie ma dowodów na to, ażeby osoby stosujące marihuanę sięgały następnie po twardsze narkotyki, z drugiej zaś wiadomo, iż twarde prawo wobec użytkowników konopii było „nieproporcjonalne i niesprawiedliwe”, krzywdzące względem ludzi, których z trudem tylko da się określić mianem przestępców, a kryminalizacja konopi nomen omen wypychała ich na margines społeczny, w „szpony przestępczości”. 

Zmiana w podejściu rządów takich, jak maltański, wydaje się być następstwem ubiegłorocznej decyzji ONZ o usunięciu konopi indyjskich z wykazu leków uznanych za potencjalnie uzależniające i niebezpieczne oraz mające niewielkie lub żadne zastosowanie terapeutyczne.

Powszechnie uważa się, że Holandia była i jest pierwszym krajem, w którym posiadanie marihuany, handel nią i używanie jej są legalne. W rzeczywistości stosuje się tam jedynie „politykę tolerancji”: toleruje się używanie konopii i ono nie polega karze, inaczej sprawa ma się z jej posiadaniem, uprawą i dystrybucją.

Źródło: theguardian.com

Zobacz więcej

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP Radio
WP Radio
OFFLINE LIVE