KRK.TV

niezależna telewizja internetowa – portal informacyjny

Masatoshi Ito, miliarder, który uczynił 7-Eleven światowym gigantem, umarł w wieku 98 lat

Japoński miliarder Masatoshi Ito, który pomógł przekształcić sklepy wielobranżowe 7-Eleven w globalne imperium biznesowe, zmarł w wieku 98 lat.

Zmarł w zeszły piątek z przyczyn naturalnych, poinformował operator Seven & I Holdings w oświadczeniu.
„Chcielibyśmy wyrazić mu naszą szczerą wdzięczność za jego życzliwość za życia” – powiedziała firma.

Na całym świecie jest ponad 83 000 sklepów 7-Eleven, z czego jedna czwarta znajduje się w Japonii.
W 1956 roku pan Ito przejął mały sklep z odzieżą w Tokio, prowadzony przez jego wujka, wówczas przyrodniego brata. Pan Ito zmienił później nazwę na Ito-Yokado i przekształcił firmę w sieć sklepów typu one-stop, które sprzedawały wszystko, od artykułów spożywczych po ubrania. Mniej więcej w tym samym czasie dyrektor Ito-Yokado, Toshifumi Suzuki, podczas wizyty w USA zauważył sklep 7-Eleven.

Później Ito-Yokado zawarł umowę z właścicielem 7-Eleven – amerykańską firmą Southland Corporation – i otworzył pierwszą japońską firmę 7-Eleven w 1974 roku. Firma pana Ito przeniosła się do przejęcia pakietu kontrolnego w Southland Corporation w marcu 1990 roku.

„Często jestem pytany, czy odniosłem sukces dzięki ciężkiej pracy, czy po prostu miałem szczęście. Właściwie odpowiedź brzmi: jedno i drugie” – powiedział Ito w wywiadzie. „Miałem szczęście, że zacząłem działać w biznesie zaraz po wojnie – w tym samym czasie, gdy w Japonii zaczęło się rozwijać jako szeroko zakrojone społeczeństwo konsumpcyjne”.

W 1992 roku pan Ito zrezygnował ze stanowiska w Ito-Yokado w związku z domniemanymi nielegalnymi płatnościami dokonanymi przez trzech dyrektorów na rzecz gangsterów yakuzy w celu utrzymania porządku na zgromadzeniu akcjonariuszy.

Ito-Yokado zostało przemianowane na Seven & I Holdings w 2005 roku. „I” w nazwie jest ukłonem w stronę Ito-Yokado i pana Ito, który był honorowym prezesem firmy.

Wpływ na Ito miała również przyjaźń z austriacko-amerykańskim guru zarządzania, Peterem Druckerem.
„We wczesnych latach jego związku z dr Druckerem obaj spotykali się w Ameryce lub Japonii i spędzali długie wieczory, dyskutując o światowej gospodarce, japońskiej gospodarce i kierunku, w jakim powinien planować pan Ito”. Profesor Drucker nazwał pana Ito „jednym z najwybitniejszych światowych przedsiębiorców i budowniczych biznesu”.

Zobacz więcej

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP Radio
WP Radio
OFFLINE LIVE