KRK.TV

niezależna telewizja internetowa – portal informacyjny

Niemcy rozpaczają! Wszystko przez „szok cenowy” na stacjach benzynowych.

Niemieckie Stowarzyszenie Samochodowe (ADAC)  wylicza, że średnia dzienna cena za litr benzyny w Niemczech wyniosła 1,712 euro; dla porównania, dotychczasowy rekord wynosił 1,709 euro i padł we wrześniu 2012 roku — podaje dziennik „Bild”

Również olej napędowy osiągnął w Niemczego rekordowe ceny. W środę koszt jednego litra oleju napędowego kosztował 1,640 euro. 

Olej napędowy kosztuje w środę 1,640 euro za litr – to również rekord.

„Miliony kierowców są w rozpaczy” – dodaje „Bild”. Gdy porównamy dzisiejsze ceny z rokiem 2020, kiedy ropa i paliwo osiągnęły rekordowo niski poziom w związku z drastycznym spowolnieniem światowej gospodarki wywołanym pandemią koronawirusa – odnotujemy wzrost aż o 40 eurocentów. 

Wzrost cen związany jest głównie z aktualną ceną ropy naftowej, która przekroczyła w ostatnim czasie granicę 90 dolarów za baryłkę (159 litrów). Nie pomaga także konflikt pomiędzy Ukrainą i Rosją, oraz „zbyt ambitne wizje” komisarzy z Brukseli – jedną z przyczyn ogromnego wzrostu cen paliwa jest z pewnością podwyżka podatku od emisji CO2.  

„Dużą część ceny paliwa na stacji benzynowej stanowią podatki i cła. Dla Super E10 na obecnym poziomie cenowym oznacza to 27 centów VAT, prawie 65,5 centów podatku energetycznego i cenę dwutlenku węgla, która dla E10 bez VAT wynosi od 6 do 7 centów, w zależności od rzeczywistej mieszanki biopaliwa” – dodaje „Bild”.

Policja federalna odnotowuje natężenie ruchu „turystów jednodniowych”, co świadczyć może o tym, że zrozpaczeni Niemcy odwiedzają nas, aby zatankować. Może o tym świadczyć silnie wzmożony ruch na drodze 104 oraz na autostradzie 11 Berlin-Szczecin. Cena oleju napędowego w Szczecinie może być niższa nawet o 60 eurocentów, w stosunku do stacji w RFN. Portal NDR mówi więc o tak zwanej „turystyce paliwowej”. 

Tymczasem od wtorku paliwo w Polsce potaniało w związku z wejściem w życie przepisów wprowadzających tarczę antyinflacyjną 2.0. Jednym z elementów tarczy jest bowiem obniżka VAT-u na paliwa z 23 do 8 procent. 

Przygotowane przez portal money.pl porównanie cen z poniedziałkowego popołudnia potwierdza obniżki. Dla przykładu, na stacji Orlenu przy ulicy Zegrzyńskiej w Legionowie, 95-oktanowa benzyna bezołowiowa kosztowała 5,94 zł za litr, we wtorek już 5,22 zł za litr. Olej napędowy potaniał na tej stacji z 5,97 do 5,24 zł za litr. Potwierdzają to także dane o cenach ze stacji Circle K w Warszawie przy ulicy Jugosłowiańskiej: Pb95 potaniała z 5,93 do 5,28 zł za litr, a ON – z 5,99 do 5,34 zł za litr. Na innych stacjach również zauważymy znaczne obniżki. 

Źródło: PAP/ finanse.wp.pl

Zobacz więcej

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP Radio
WP Radio
OFFLINE LIVE