KRK.TV

niezależna telewizja internetowa – portal informacyjny

Niezwykłe elektrownie słoneczne 

Większość rozwiniętych krajów dąży do zmniejszenia zależności względem paliw kopalnych. W związku z tym na całym świecie powstają coraz większe — ale też coraz ciekawsze — elektrownie słoneczne. Trzeba przyznać, że z estetycznego punktu widzenia panele słoneczne wkomponowane w naturalny krajobraz — czy te na pustyniach, czy na wzgórzach — stanowią miłe dla oka widowisko. Z pewnością pozyskiwanie energii nie szło dotąd w parze z wyczuciem estetyki; być może więc wszystko idzie ku lepszemu. 

Zobaczmy największe i najciekawsze ze słonecznych elektrowni. 

Bhadla Solar Park

Największa na świecie farma fotowotltaincza, położona w indyjskim Radżastanie. Zamontowane panele FV o łącznej mocy 2245 MW.

zdjęcie: Flickr

Taihang Mountain

Wschodnie Chiny, prowincja Hebei. Farma przykuwa wzrok, choć niemalże zlewa się z górskim otoczeniem. Moc zainstalowana to zaledwie 321MW, ale farma rekompensuje to swoją wyjątkowością.

Zdjęcie: VCG

Mohammed bin Rashid Al Maktoum Solar Park

Zjednoczone Emiraty Arabskie, około 50km na południe od Dubaju. Niczym wielkie jezioro na jeszcze większej pustyni. 1013MW

Zdjęcie: Green Power Monitor

Datong Solar Power

Znów Chiny i znów coś wyjątkowego. Elektrownię określa się również mianem Datong Panda Power Plant, albowiem część paneli ułożono tak, by przypominały dwie śmiejące się pandy. Moc 1000MW

Zdjęcie: Panda Green Energy Group

Kurnool Ultra Mega Solar Park

Ten indyjski park solarny rzeczywiście wygląda „ultra mega”, szczególnie na zdjęciach NASA. 

Zdjęcie: NASA

Disney Solar Park

Co przychodzi wam do głowy, kiedy słyszycie nazwę Disneyem? Jasne, że Myszka Miki. Ten należący do Disneya, solarny park na Florydzie ma kształt głowy prawdziwej ikony, najsławniejszej myszki świata. 50MW.

Zdjęcie: nearmap

The Crescent Dunes Solar Energy Project

Na koniec prawdziwa wisienka na torcie. Cóż, słowa są tu zbędne. Sami zobaczcie, w dwóch odsłonach: dziennej i podczas zachodu słońca. Łączna moc 110MW.

Zdjęcie: Wikipedia
Zdjęcie: SolarReserve

Źródło: opracowanie własne

Zobacz więcej

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP Radio
WP Radio
OFFLINE LIVE