KRK.TV

niezależna telewizja internetowa – portal informacyjny

Nowa szczepionka przeciwko covid-19 dopuszczona do obrotu w UE

Europejska Agencja Leków warunkowo dopuściła właśnie do obrotu Nuvaxovid – nową szczepionkę przeciwko Covid-19. To piąty tego typu preparat, choć szczepionka firmy Novavax nieco różni się od tych, z którymi zdążyliśmy się oswoić. 

Jak informuje EMA, Nuvaxovid „to preparat białkowy i wraz z już zatwierdzonymi szczepionkami będzie wspierać kampanie szczepień w państwach członkowskich UE w kluczowej fazie pandemii”. Na ten moment preparat spełnia podstawowe normy bezpieczeńtwa i jakości, te zaś mają być wciąż monitorowane w miarę stosowania szczepionki w całej Unii Europejskiej. 

Badania z zastosowaniem prawdziwej szczepionki i placebo wykazały, że preparat jest skuteczny na poziomie około 90 procent. Pierwsze badanie przeprowadzono w USA i Meksyku – dwóm trzecim uczestników podano szczepionkę, a pozostali otrzymali zastrzyk z placebo. W drugim badaniu, na terenie Wielkiej Brytanii, uczestników badania podzielono równo po połowie: sszczepionka/ placebo. W obydwu przypadkach zaobserwowano znaczne zmniejszenie liczby objawowych przypadków Covid-19 u osób, które otrzymały Nuvaxovid, w porównaniu z osobami, którym podano placebo. 

– To jest trochę bardziej tradycyjna szczepionka, ale mimo wszystko innowacyjna, podjednostkowa, czyli ze starszego typu szczepionek. Bardzo skuteczna. Powyżej 90 proc. skuteczności. Ma adiuwant, substancję przyspieszającą naszą reakcję immunologiczną – tłumaczył już w listopadzie Grzegorz Cessak prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Poza bardziej „tradycyjnym preparatem białkowym” – jaki stanowi Nuvaxovid – w najbliższym czasie dostępne mogą być również doustne leki przeciwwirusowe przeciwdziałające lub zwalczające objawy Covid-19: Molnupiravir i Paxlovid. 

Istotnym dla wielu czytelników może okazać się fakt, iż nie zaobserwowano szczególnych niepożądanych reakcji poszczepiennych w związku z zastosowaniem preparatu Nuvaxovid. Do najczęstszych należał ból w miejscu wstrzyknięcia, zręcznie, ból mięśni, ból głowy, ogólne złe samopoczucie, ból tagów, nudności lub wymioty. Nic co wybiegałoby poza standardowe działanie niepożądane w z związku z jakimkolwiek szczepieniem. 

– Pierwotny szczep SARS-CoV-2 i niektóre warianty wzbudzające obawy, takie jak Alfa i Beta, były najczęstszymi szczepami wirusowymi krążącymi w trakcie badań – czytamy w komunikacie EMA – Obecnie dostępne są ograniczone dane dotyczące skuteczności leku Nuvaxovid wobec innych budzących obawy wariantów, w tym Omikron.

Źródło: tvp.info/ wp.pl

Zobacz więcej

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP Radio
WP Radio
OFFLINE LIVE