KRK.TV

niezależna telewizja internetowa – portal informacyjny

Obecność Ukrainy na szczycie G7

Przywódcy G7 zbierają się w Hiroszimie w Japonii, miejscu pierwszego na świecie ataku nuklearnego — symbolicznemu przypomnieniu o ryzyku wojny nuklearnej towarzyszą rozmawy o Rosji i konflikcie na Ukrainie.

Oto Kilka istotnych faktów:

Kuksaniec od Zełenskiego: Prezydent Ukrainy zasugerował w czwartek, że ofensywne brygady jego armii przygotowują się do walki, ale nie podał żadnych konkretnych informacji. Długo oczekiwana kontrofensywa Kijowa wydaje się nieuchronna, ponieważ ukraińskie wojsko twierdzi, że w ostatnich dniach osiągnęło zyski na liniach frontu. Istnieją jednak spekulacje, że kontrofensywa mogła już się rozpocząć.

Przełomowy Bachmut?: Trzecia Oddzielna Brygada Szturmowa Ukrainy powiedziała, że jej niedawna ofensywa we wschodnim mieście pomogła jej zająć silną pozycję przed kontrofensywą. Siły ukraińskie twierdziły, że w ostatnich dniach dokonały postępów w kilku obszarach otaczających oblężone miasto, pomimo ciężkiego ostrzału wojsk rosyjskich.

Transakcja zbożowa: Światowe ceny pszenicy spadły po tym, jak Ukraina i Rosja zgodziły się przedłużyć umowę zezwalającą na eksport zboża z ukraińskich portów nad Morzem Czarnym. Ale Moskwa ponowiła groźby wygaśnięcia umowy, jeśli mocarstwa zachodnie nie spełnią jej żądań zniesienia niektórych sankcji.

Rosyjskie naloty: Moskwa twierdziła w czwartek, że podczas nocnych nalotów na Ukrainę uderzyła w magazyny „broni i sprzętu wyprodukowanego za granicą” przy użyciu „precyzyjnych” pocisków. Ukraina poinformowała wcześniej, że przechwyciła 29 z 30 rosyjskich pocisków wystrzelonych w nocy, w tym nad Kijowem. W Odessie zginęła co najmniej jedna osoba.

Błędne rachunki: administracja Bidena popełniła błąd rachunkowy w ocenie wartości wsparcia wojskowego, jakiego Stany Zjednoczone udzieliły Ukrainie do tej pory, uwalniając około 3 miliardy dolarów dodatkowej pomocy, co potwierdziło wielu urzędników kongresowych i administracyjnych. Kwota ta prawdopodobnie złagodzi potrzebę uchwalenia przez Kongres dodatkowego pakietu pomocy przed końcem roku podatkowego we wrześniu.

Więcej o pomocy wojskowej: Pociski dalekiego zasięgu Storm Shadow dostarczone Ukrainie przez Wielką Brytanię zostały z powodzeniem użyte w wojnie, powiedział minister obrony Wielkiej Brytanii. Ponadto Stany Zjednoczone zasygnalizowały w ostatnich tygodniach europejskim sojusznikom, że zezwolą im na eksport myśliwców F-16 na Ukrainę, podały źródła zaznajomione z dyskusjami. A Pentagon powiedział, że bateria rakiet Patriot, która została uszkodzona przez rosyjską zaporę rakietową na Kijów, została naprawiona.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski uda się osobiście do Japonii na szczyt G7 – poinformował zaznajomiony z planami urzędnik.

Wojna na Ukrainie jest jednym z głównych punktów programu trzydniowego szczytu, podczas którego przywódcy mają złożyć zdecydowane oświadczenie o jedności w poparciu dla Ukrainy i ujawnić nowe środki mające na celu powstrzymanie Rosji.

Oczekiwana wizyta Zełenskiego byłaby jego pierwszą w Azji od czasu, gdy Moskwa rozpoczęła atak na Ukrainę na pełną skalę w lutym zeszłego roku; Kijów nadal oczekuje od swoich zachodnich partnerów wsparcia wojskowego przed długo oczekiwaną kontrofensywą.

Kraje członkowskie G7 — Kanada, Francja, Niemcy, Włochy, Japonia, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone — to najwięksi sponsorzy Ukrainy.

Spodziewana podróż Zełenskiego do Azji następuje po europejskiej trasie obejmującej cztery kraje, podczas której z zadowoleniem przyjął dodatkowe obietnice wsparcia wojskowego dla obrony Kijowa.

Japońskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało w czwartek, że Zełenski weźmie wirtualny udział w niedzielnej sesji G7, po tym jak został zaproszony przez japońskiego premiera Fumio Kishidę na początku tego roku.

Zobacz więcej

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP Radio
WP Radio
OFFLINE LIVE