KRK.TV

niezależna telewizja internetowa – portal informacyjny

Południowokoreański start-upowy rywal Nvidii planuje nowy chip oparty na sztucznej inteligencji

Sapeon, południowokoreański startup zajmujący się sztuczną inteligencją z siedzibą w Kalifornii, zbiera fundusze, dzięki którym jego wycena przekracza 400 milionów dolarów, powiedział jej dyrektor generalny CNBC.

Startup jest wspierany przez ogromne południowokoreańskie firmy SK Telecom, producenta chipów pamięci SK Hynix i SK Square, firmę inwestycyjną wydzieloną z SK Telecom.

Sapeon projektuje półprzewodniki sztucznej inteligencji dla centrów danych, na przykład prowadzonych przez firmy zajmujące się przetwarzaniem danych w chmurze. Te chipy AI są wymagane w aplikacjach AI, które wymagają przetwarzania ogromnych ilości danych.

Obecnie amerykańska firma Nvidia dominuje na tym rynku. Ale wielu uznanych graczy, takich jak AMD
i startupy, takie jak Sapeon, chcą rzucić wyzwanie gigantowi.

„Rozwiązania AI znacznie się rozwiną dzięki ewolucji usług AI, takich jak ChatGPT” – powiedział Soojung Ryu, dyrektor generalny Sapeon, w wywiadzie dla CNBC podczas Mobile World Congress, który wyemitowano w środę.

ChatGPT to wiralowy chatbot opracowany przez OpenAI. Wywołał on poruszenie w świecie technologii, a giganci od Google po chińską firmę Baidu starali się ubiec swoich rywali w walce o nowe narzędzia oparte na sztucznej inteligencji. Dyrektorzy ds. technologii twierdzą, że ChatGPT umieścił aplikacje AI na mapie najbardziej pożądanych nowinek technologicznych.

Analitycy z Bernstein spodziewają się, że ChatGPT będzie wielomiliardowym dobrodziejstwem dla producentów chipów, którzy chcą napędzać nowe modele sztuczną inteligencją.

„Chcielibyśmy zbudować tego rodzaju system (chipy AI), aby oferował nowe rozwiązania dla biznesu” – powiedział Ryu.

Sapeon powstał w 2016 roku wewnątrz SK Telecom, jednej z największych firm telekomunikacyjnych w Korei Południowej. SK Telecom następnie wydzieliło firmę w zeszłym roku i pozyskało zewnętrzne inwestycje.

Południowokoreańskie firmy produkujące półprzewodniki, w tym Samsung i SK Hynix, zwykle są mocne w układach pamięci, które trafiają do urządzeń takich jak komputery PC. Sapeon jest jedną z pierwszych firm z Korei Południowej, które próbują przedrzeć się na rynek chipów AI.

Ryu powiedział, że Sapeon celuje w rynek amerykański, co postawiłoby go przeciwko Nvidii. Zapytany, czy Sapeon może rzucić wyzwanie Nvidii, Ryu odpowiedział wprost „tak”.

Obecnie Sapeon ma na rynku jeden układ o nazwie X220. Zbudowany jest w oparciu o tak zwaną technologię 28-nanometrową. Liczba nanometrów odnosi się do rozmiaru każdego pojedynczego tranzystora na chipie. Im mniejszy tranzystor, tym więcej z nich można upakować na jednym półprzewodniku. Zazwyczaj zmniejszenie rozmiaru nanometra może dać mocniejsze i wydajniejsze chipy.

Ryu powiedział, że firma wprowadzi w tym roku 7-nanometrowy chip AI, który będzie produkowany przez TSMC, największego na świecie producenta chipów kontraktowych. To zbliżyłoby go do obecnej technologii na rynku.

Zobacz więcej

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP Radio
WP Radio
OFFLINE LIVE