KRK.TV

niezależna telewizja internetowa – portal informacyjny

Powstaje film oparty na „Mistrzu i Małgorzacie” Michaiła Bułhakowa: premiera „Wolanda” w styczniu 2023 r.

Film ma być luźno inspirowany książką, na co wskazuje chociażby sam tytuł: „Woland”, zamiast „Mistrz i Małgorzata”. Reżyser Michaił Łokszyn — netflixowy debiutant z 2020 roku („Zimowy romans”), twórca międzynarodowy, pracujący między innymi w Moskie, Berlinie, Los Angeles — pomija wątek Jeszuy Ha-Nocri i Piłata, przerzucając całość fabuły do Moskwy. Mamy więc wątek nieszczęśliwego pisarza, który zostaje niesprawiedliwie wydalony poza margines ówczesnego ZSRR: jego książka zostaje zakazana, a sztuka teatralna zdjęta z afisza jeszcze przed premierą. W mieście pojawia się jednak tajemniczy cudzoziemiec imieniem Woland. Wraz z swoją dziwaczną świtą będzie on „sądzić” tych, którzy wyrządzili niesprawiedliwą krzywdę pisarzowi. Równoległym wątkiem będzie oczywiście historia miłości pisarza i pewnej mężatki, tytułowej Małgorzaty. 

Głowę wątki obejmują więc „psikusy” wolandowej świty względem złych, głupich, skorumpowanych, chciwych, fałszywych, krętaczy, potakiwaczy i urzędników konserwujących pełną absurdów radziecką rzeczywistość. Diabelska sprawiedliwość prowadzić będzie z kolei do punktu, w którym pisarz odzyskuje wiarę w to, że być może zły los w końcu się odmieni. Kulminacją zaś będzie przypuszczalnie szczęśliwy finał miłosnego wątku. 

Po zapowiedzi filmu widać wpływ estetyki charakterystycznej raczej dla kinematografii amerykańskiej (reżyser bowiem wychował się w Stanach Zjednoczonych), ale również duży eklektyzm form: od elementów właściwych dla epoki „Mistrza i Małgorzaty”, po smaczki przywodzące na myśl czasy współczesne. W powstać Wolanda wcielił się August Diehl, znany chociażby z „Będkartów Wojny” czy „King’s Man: Pierwsza Misja”. 

Pozostaje nam czekać i cieszyć się z tego, że są jeszcze twórcy, którzy na warsztat biorą takie dzieła jak „Mistrz i Małgorzata”. A w międzyczasie obejrzeć trailer:

Źródło: YouTube/ Universal Pictures Russia

Źródło: opracowanie własne
Zobacz więcej

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP Radio
WP Radio
OFFLINE LIVE