KRK.TV

niezależna telewizja internetowa – portal informacyjny

Premier o możliwości dopłat do nawozów 

Podczas sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi premier Mateusz Morawiecki, w obecności parlamentarzystów i przedstawicieli środowiska rolniczego mówił i szansach i wyzwaniach, jakie stoją przed polską wsią. Jednym z najistotniejszych tematów dotyczył możliwości dopłat do nawozów, ale również kwestia walki z ASF czy przetwórstwo rolne. 

Premier zapewnił rolników o wsparciu, zaznaczając, że rząd aktywnie analizuje ich sytuacje i zajmuje się kwestią rozwiązania trudności, z jakimi boryka się polska wieś. Odniósł się zwłaszcza do szczególnie „bolesnej” dla rolników sytuacji dotyczącej cen produktów nawozowych.

– Apeluję do Komisji Europejskiej, żeby jak najszybciej udzieliła zgody dla rządu Rzeczpospolitej Polskiej na dopłaty do nawozów – mówił – Dla 95-97 proc. rolników wyrównamy dopłaty, a nawet przekroczymy średnią unijną. To będzie coś, na co polscy rolnicy czekali długo. Coś, co wyrówna warunki konkurencyjne względem rolników niemieckich, francuskich, austriackich czy innych. Będziemy ten program wzmacniania dopłat cały czas rozwijać – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Dodał, że ważne programy, takie jak program retencji wodnej, wsparcia przetwórstwa, energii dla polskiej wsi itp., nie będą czekać na akceptację Krajowego Planu Odbudowy, która wciąż odracza się w czasie. 

– Chcę zagwarantować i zadeklarować po raz pierwszy, że my te programy będziemy realizować niezależnie od tego czy proces akceptacji KPO będzie trwał miesiąc, rok czy 2 lata. Te pieniądze w końcu dostaniemy, ale programy realizujemy już dzisiaj – tłumaczył szef rządu, dodając, że polecił już Ministrowi Finansów zabezpieczenie odpowiednich środków krajowych w celu rozpisywania przetargów, dokonywania wpłat i ogólnego realizowania pierwszych zmian w tym obszarze. 

Źródło: Biznes Info

Zobacz więcej

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP Radio
WP Radio
OFFLINE LIVE