KRK.TV

niezależna telewizja internetowa – portal informacyjny

Protesty wobec nowego prawa Kentucky dotyczącego LGBTQ

Republikańscy prawodawcy w Kentucky głosowali w środę za odrzuceniem weta gubernatora dotyczącego ustawy, którą Demokraci w tym stanie nazwali „najbardziej ekstremalną ustawą anty-LGBTQ w Ameryce”.
Republikanie twierdzą, że nowe prawo, które obejmuje zakaz leczenia transpłciowego osób poniżej 18 roku życia, ma na celu ochronę nieletnich.

W siedzibie władz wybuchły protesty i aresztowano 19 osób.

Według lokalnych mediów, setki zwolenników praw LGBTQ zebrało się przed budynkiem stanowym we Frankfort w stanie Kentucky. Wewnątrz protestujący z demonstracyjnie zakutymi rękami wydobyli z siebie głośny śpiew; niektórzy z protesstująych zostali później rzeczywiście zakuci w kajdanki i aresztowani pod zarzutem wtargnięcia po ostrzeżeniu.

Demonstranci krzyczeli: „Kiedy dzieci trans są atakowane, co robimy? Powiedz <<nie>> i walcz– donosi Courier Journal.

Ustawa SB 150 zakazuje transpłciowego leczenia nieletnich i ogranicza dyskusje na temat orientacji seksualnej i tożsamości płciowej w szkołach. Zakazuje studentom transpłciowym swobodnego korzystania z łazienek, szatni lub pryszniców, które odpowiadają ich tożsamości płciowej. Pozwala nauczycielom odmówić zwracania się do uczniów za pomocą preferowanych przez nich zaimków i wymaga od lekarzy zaprzestania leczenia pacjentów, którzy już przechodzą transpłciowe leczenie.

Demokrata, gubernator Kentucky Andy Beshear, zawetował ustawę w piątek i w oświadczeniu powiedział, że pozbawia ona „wolności rodziców” i „spowoduje wzrost liczby samobójstw wśród młodzieży w Kentucky”.
Republikańscy ustawodawcy w Kentucky mają jednak większość i szybko odrzucili weto pana Besheara stosunkiem głosów 76 do 23 w Izbie Stanowej i 29 do 8 w Senacie.

Senator z Kentucky, Max Wise, republikanin i sponsor ustawy, powiedział, że celem ustawy „było wzmocnienie zaangażowania rodziców i komunikacji w edukacji dzieci, przy jednoczesnej ochronie bezpieczeństwa naszych dzieci”.

Prawa ograniczające i regulujące życie młodzieży transpłciowej są częścią rosnącego trendu w Stanach Zjednoczonych, ponieważ kilka podobnych ustaw zostało zaproponowanych – i przyjętych – w ostatnich l atach przez republikańskich prawodawców stanowych.Co najmniej 10 stanów, w tym Arizona, Floryda, Georgia, Iowa, Tennessee i Utah, przyjęło przepisy dotyczące osób transpłciowych.

W tym samym dniu, w którym przegłosowano weto w Kentucky, gubernator Wirginii Zachodniej podpisał ustawę zakazującą transpłciowego leczenia nieletnich. Oczekuje się, że wprowadzony w Kentucky zakaz transpłciowego leczenia nieletnich, który obejmuje zabiegi chirurgiczne lub stosowanie niektórych hormonów, ma wejść w życie dopiero 90 dni po przerwie Zgromadzenia Ogólnego Kentucky. Ale inne środki ustawy, takie jak zakaz nauczania o tożsamości płciowej w szkołach i ograniczenia wokół toalet, wejdą w życie natychmiast.

„Chociaż przegraliśmy bitwę w legislaturze, nasza porażka jest tymczasowa. Nie przegramy w sądzie” – powiedział w oświadczeniu Chris Hartman, lokalny rzecznik LGBTQ.

Zobacz więcej

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP Radio
WP Radio
OFFLINE LIVE