KRK.TV

niezależna telewizja internetowa – portal informacyjny

Segate zapłaci karę 300 milionów dolarów za naruszenie przepisów dotyczących kontroli eksportu

Seagate zapłaci karę w wysokości 300 milionów dolarów za wysyłkę dysków twardych Huawei z naruszeniem amerykańskich przepisów dotyczących kontroli eksportu

Seagate Technology zgodził się zapłacić karę w ramach ugody z władzami USA za wysyłkę dysków twardych o wartości ponad 1,1 miliarda dolarów do chińskiego Huawei z naruszeniem amerykańskich przepisów dotyczących kontroli eksportu, poinformował w środę Departament Handlu.

Seagate (STX) sprzedał dyski firmie Huawei między sierpniem 2020 r. a wrześniem 2021 r., pomimo zasady z sierpnia 2020 r., która ograniczała sprzedaż niektórym zagranicznym produktom wykonanym przy użyciu amerykańskiej technologii. Huawei został umieszczony na amerykańskiej czarnej liście handlowej w 2019 r., aby ograniczyć sprzedaż amerykańskich towarów firmie ze względu na obawy związane z bezpieczeństwem narodowym i polityką zagraniczną.

Kara jest ostatnim z szeregu działań Waszyngtonu mających na celu zatrzymanie przenikania drogą handlową zaawansowanej technologii z Chin, która może wspierać ich wojsko, umożliwiać łamanie praw człowieka lub w inny sposób zagrażać bezpieczeństwu USA.

Seagate dostarczył 7,4 miliona dysków do Huawei przez około rok po wejściu w życie zasady 2020 i stał się jedynym dostawcą dysków twardych dla Huawei, powiedział Departament Handlu.

Departament poinformował, że pozostali dwaj główni dostawcy dysków twardych zaprzestali dostaw do Huawei po wejściu w życie nowej zasady w 2020 roku. Te dwie firmy to Western Digital (WDC) i Toshiba (TOSBF) – jak podała Komisja ds. Handlu Senatu Stanów Zjednoczonych w raporcie dotyczącym firmy Seagate z 2021 r.

Nawet po tym, jak „jego konkurenci przestali im sprzedawać… Seagate nadal wysyłał dyski twarde do Huawei”, powiedział w oświadczeniu Matthew Axelrod, zastępca sekretarza ds. egzekwowania przepisów eksportowych w Biurze Przemysłu i Bezpieczeństwa Departamentu Handlu. „Dzisiejsza akcja jest konsekwencją tego procederu”.

Axelrod powiedział, że kara administracyjna była największą w historii agencji niezwiązaną ze sprawą karną.

Stanowisko firmy Seagate było takie, że jej dyski wyprodukowane za granicą nie podlegały amerykańskim przepisom dotyczącym kontroli eksportu, głównie dlatego, że nie były one bezpośrednim amerykańskim produktem.

„Chociaż wierzyliśmy, że przestrzegamy wszystkich odpowiednich przepisów dotyczących kontroli eksportu w czasie, gdy sprzedawaliśmy wspomniane dyski twarde, zdecydowaliśmy, że… załatwienie tej sprawy będzie najlepszym rozwiązaniem” — powiedział w oświadczeniu dyrektor generalny Seagate, Dave Mosley.

W zarządzeniu wydanym w środę rząd stwierdził, że firma Seagate błędnie zinterpretowała przepisy dotyczące produktów zagranicznych, wymagając oceny tylko ostatniego etapu procesu produkcyjnego, a nie całego procesu.

Firma Seagate produkowała dyski w Chinach, Irlandii Północnej, Malezji, Singapurze, Tajlandii i Stanach Zjednoczonych, a używany sprzęt, w tym sprzęt testowy, podlegał przepisom.

W sierpniu Departament Handlu Stanów Zjednoczonych wysłał firmie „list z propozycją obciążenia”, ostrzegając firmę, że mogła naruszyć przepisy dotyczące kontroli eksportu. List rozpoczął ośmiomiesięczny proces negocjacji.

Kara w wysokości 300 milionów dolarów dla firmy Seagate jest płatna w ratach po 15 milionów dolarów kwartalnie przez pięć lat, przy czym pierwsza płatność ma nastąpić w październiku. Firma zgodziła się również na trzy audyty swojego programu zgodności i podlega zawieszonemu na pięć lat nakazowi odmowy przywilejów eksportowych.

Zobacz więcej

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP Radio
WP Radio
OFFLINE LIVE