KRK.TV

niezależna telewizja internetowa – portal informacyjny

Sejm przyjął ustawę o funduszu kompensacyjnym

Sejm uchwalił właśnie nowelizację ustawy o utworzeniu Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych, dzięki któremu osoby zaszczepione i hospitalizowane z powodu niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP) będą mogły ubiegać się o świadczenie kompensacyjne „bez konieczności odwoływania się do długotrwałej procedury postępowania przed sądami powszechnymi”. 

Nad projektem o funduszu głosowało 439 posłów. Poza siedmioma posłami Konfederacji, którzy nie wyrazili poparcia i czterema posłami KO, którzy z kolei wstrzymali się od głosu – projekt poparli wszyscy pozostali posłowie. Uzasadnienie sprzeciwu Konfederacji wyraził dzień wcześniej jeden z liderów formacji, Krzysztof Bosak – Po pierwsze, dlaczego pod uwagę mamy brać tylko działania niepożądane, wymienione w charakterystyce produktu leczniczego? Co z tymi niewymienionymi? Po drugie, wiele środowisk od lat nawoływało do stworzenia takiego funduszu – ma on powstać dopiero teraz (…) Dlaczego rekompensata ograniczona jest tylko do 100 tys. zł i ustawa nie przewiduje odszkodowania za śmierć osoby najbliższej? Dlaczego uzależniamy wypłatę świadczeń od długości hospitalizacji? – pytał poseł.

Źródło: sejm.gov.pl/ Archiwum

Wysokość odszkodowania rzeczywiście uzależniona będzie od długości pobytu w szpitalu, z tym zastrzeżeniem, iż nie może to być okres krótszy niż 14 dni. Maksymalna kwota odszkodowania to 100 tys. zł, wyłączone z opodatkowania. Możliwość ubiegania się o świadczenie kompensacyjne będą mieli wszyscy, u których niepożądany odczyn wystąpił w wyniku szczepienia przeciwko COVID-19 wykonanego po 26 grudnia 2020 roku, oraz po każdym innym szczepieniu ochronnym przyjętym po 1 stycznia 2023 roku. 

Źródło: interia.pl

Zobacz więcej

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP Radio
WP Radio
OFFLINE LIVE