KRK.TV

niezależna telewizja internetowa – portal informacyjny

Sensacja na światową skalę: naszyjnik sprzed 41 tysięcy lat znaleziony na Jurze Krakowsko-Czestochowskiej!

Prawdziwą międzynarodową sensacją stał się naszyjnik wykonany z mamuciego ciosu, znaleziony w jaskini Stajnia na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Ozdoba okazała się bowiem być najstarszym znalezionym egzemplarzem zdobionej biżuterii w Eurazji. Poza naszyjnikiem znaleziono również kamienne narzędzia i zwierzęce kości; ustalono, że to wytwory homo-sapiens, następców neandertalczyków, którzy również zamieszkiwali te rejony. 

I choć znalezisko nie jest zupełnie nowe – odkrycia dokonano bowiem w 2010 roku – międzynarodowy zespół badawczy dopiero teraz zdołał określić dokładany wiek niezwykłego wisiorka. Korzystając z datowania radiowęglowego ustalono, iż naszyjnik pochodzi sprzed 41,5 tys. lat i jest najstarszym przykładem tego typu biżuterii w tej części kontynentu. Na plakietce wisiorka widnieje 50 nakłuć. Autorzy publikacji w „Scientific Reports” nie wykluczają, iż plakietka – poza funkcją dekoracyjną – mogła mieć znaczenie praktyczne; przypuszcza się, iż nacięcia oznaczają liczbę upolowanych zwierząt, tudzież stanowią rodzaj kalendarza księżycowego. 

„Ten element biżuterii świadczy o wielkiej kreatywności i niezwykłych zdolnościach manualnych członków grupy Homo sapiens, która zajmowała to miejsce – skomentowała współautorka pracy, dr Wioletta Nowaczewska z Uniwersytetu Wrocławskiego – Grubość wisiorka to zaledwie 3,7 mm. Zdobienie go wymagało wielkiej precyzji” – dodała.

Poza naukowcami z UW, wśród autorów badań znaleźli się również eksperci z Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie, Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN w Krakowie i Instytutu Antropologii im. Maxa Plancka w Lipsku. 

Wcześniej, w 2008 roku w jaskini Stajnia odkryto najstarsze w Europie Środkowej szczątki neandertalczyków. Teraz natomiast, dzięku ustaleniu wieku wisiorka, naukowcy posiadają jasny dowód na to, że również człowiek rozumny pojawił się na terenie Polski tak samo wcześnie, jak w Europie Zachodnie. 

Źródło: wideo.wp.pl/ wyborcza.pl

Zobacz więcej

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *