KRK.TV

niezależna telewizja internetowa – portal informacyjny

Sherpa bije światowy rekord za sprawą 27-go wejścia na szczyt Mount Everest

Nepalski Szerpa wspiął się na szczyt Everestu po raz 27, bijąc rekord świata w łącznej liczbie wejść na najwyższą i jedną z najbardziej śmiercionośnych gór świata.

Kami Rita Sherpa, lat 53, zakończył swoje ostatnie wejście 17 maja, powiedział CNN urzędnik Departamentu Turystyki Nepalu, Bigyan Koirala.

Kami — większość Szerpów mówi po imieniu — jest starszym przewodnikiem w firmie Seven Summit Treks w Kathmandu. Swoją przygodę z alpinizmem rozpoczął w 1992 roku.

„Jesteśmy bardzo szczęśliwi, wiedząc, że dziś rano o 8:30 Kami Rita z powodzeniem zdobył Mount Everest wraz z zagranicznym wspinaczem” – powiedział Mingwa Sherpa, prezes Seven Summit Treks.

Dodał: „Obecnie Kami Rita schodzi. Jest zdrowy i w dobrej formie”.

Kami był już rekordzistą po zdobyciu rekordowego 26-go wejścia na Everest w zeszłym roku.

Tylko w tym tygodniu inny Nepalczyk, 46-letni Pasang Dawa Sherpa, wyrównał osiągnięcie Kami z 26-tym podejściem na szczyt. Ich remis trwał dwa dni, zanim Kami ponownie zdobył szczyt, aby pobić rekord.

Maj to szczyt sezonu wspinaczkowego na Everest, znany w Nepalu jako Sagarmatha.

Kraj wydał pozwolenia dla rekordowej liczby 463 zagranicznych wspinaczy na sezon Everest 2023, najwięcej w historii, co budzi obawy, że mogą się powtórzyć długie kolejki do zdobycia szczytu z poprzednich lat. Czekanie na szczyt było wcześniej obwiniane za ofiary śmiertelne w górach.

W Nepalu znajduje się osiem z dziesięciu najwyższych szczytów świata, w tym Everest, co sprawia, że alpinizm jest znaczącym źródłem dochodów kraju.

Zobacz więcej

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP Radio
WP Radio
OFFLINE LIVE