KRK.TV

niezależna telewizja internetowa – portal informacyjny

Szefowie Apple sceptycznie nastawieni do nowego zestawu do rozszerzonej rzeczywistości

Projekt zestawu do rozszerzonej rzeczywistości Apple ucierpiał z powodu braku zaufania ze strony kluczowych dyrektorów firmy, poinformował Bloomberg w czwartek.

Zestaw z rozszerzoną rzeczywistością był opracowywany od lat, ale podobno utrudniał go „względny brak zaangażowania” dyrektora generalnego Tima Cooka, poinformował Bloomberg, powołując się na osoby zaznajomione z projektem; projekt kosztuje firmę ponad 1 miliard dolarów rocznie, a kierunek w którym zmierza znacznie odbiega od początkowych założeń.

Zdystansowane podejście Cooka do projektów firmy wyraźnie kontrastuje z nastawieniem jego poprzednika, nieżyjącego już założyciela Apple’a, Steva Jobsa. Jobs był znany z obsesyjnego skupiania się na nawet najdrobniejszych szczegółach każdego projektu i ściśle współpracował ze swoim najwyższym kierownikiem ds. Projektowania, Jonym Ive.

Podejście Cooka jest zupełnie inne. „Jest całkowitym przeciwieństwem Steve’a, jeśli chodzi o posiadanie mocnych opinii na temat najdrobniejszych szczegółów” – powiedział Bloombergowi zaznajomiony z personelem informator.

Najwyżsi dyrektorzy, w tym szef oprogramowania Apple Craig Federighi i dyrektor ds. sprzętu Johny Srouji, wyrazili zaniepokojenie projektem. Federighi wydawał się „ostrożny” i zachowywał dystans, a Srouji porównał wysiłek związany z zestawem VR do „projektu naukowego”.

Mimo to obawy kierownictwa mogą nie mieć tak dużego wpływu na powodzenie projektu, jak reakcje konsumentów. Firma Apple podjęła decyzję o sprzedaży zestawu po kosztach, a nie ze stratą, jak pierwotnie planowano, poinformował Bloomberg.

Firma podobno zrewidowała szacunki sprzedaży w dół z 3 milionów rocznie do 900 000 rocznie. Te zmieniające się szacunki sprzedaży pojawiły się, gdy firma poprawiła współczynnik kształtu i użyteczność zestawu.

Bloomberg poinformował, że Ive, który odszedł z Apple w 2019 roku, ale pozostał zaangażowany w rozwój słuchawek aż do „mniej więcej roku wstecz”, starł się z kierownikiem, którego zadaniem było zbadanie „urządzeń noszonych na głowie”, Mikiem Rockwellem.

Ive podobno naciskał na „maksymalnie przenośne urządzenie”, zbliżone do tego, jak wyobrażał to sobie Cook. Zespół Rockwella początkowo chciał urządzenia, które opierałoby się na stacji bazowej wielkości Maca mini. Podejścia tego unikali inni producenci rzeczywistości rozszerzonej i wirtualnej.

Prace nad samodzielnymi okularami VR są teraz odroczone o co najmniej cztery lata po tym, jak Apple zdecydowało się odłożyć jakikolwiek ważny rozwój produktu na tej arenie, poinformował Bloomberg.

Otwartym pytaniem i potencjalnie najważniejszym problemem jest to, w jaki sposób konsumenci będą korzystać z zestawu. Meta Oculus zmagał się z podobnymi przeszkodami w adaptacji swojego urządzenia, pomimo dużo bardziej jednoznacznego podejścia firmy do zagadnień wirtualnej rzeczywistości; Magic Leap, kolejna firma zajmująca się rzeczywistością rozszerzoną, znacznie ograniczyła swoją pierwotną wizję.

Zobacz więcej

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP Radio
WP Radio
OFFLINE LIVE