KRK.TV

niezależna telewizja internetowa – portal informacyjny

Urządzenia Starlink firmy SpaceX znalezione w nielegalnych kopalniach w Amazonii

Pięć urządzeń internetowych Starlink zostało znalezionych w nielegalnych kopalniach w Amazonii podczas nalotów brazylijskiej policji środowiskowej we wtorek, podała agencja ochrony środowiska.

Starlink to małe, łatwe w użyciu anteny satelitarne wykonane przez prywatną firmę rakietową Elona Muska SpaceX. Starlink twierdzi, że jego sprzęt może zapewnić „szybki internet szerokopasmowy o małych opóźnieniach w odległych i wiejskich lokalizacjach na całym świecie.

Sam sprzęt nie jest nielegalny, ale według agencji ochrony środowiska może być wykorzystywany do nielegalnych działań. Komunikacja w Amazonii może być trudna, a małe anteny satelitarne pomagają w komunikacji między nielegalnymi górnikami.

„Celem nalotów na to rdzenne terytorium jest zakłócenie linii zaopatrzenia nielegalnego wydobycia, tak aby pozbawionych wparcia intruzów zmusić do odwrotu” – podała agencja w oświadczeniu.

Terytorium Yanomami, które obejmuje brazylijskie stany Roraima i Amazonas, ma być chronionym rezerwatem, w którym wydobycie złota jest nielegalne. Ale górnicy zalali ten obszar w ciągu ostatnich kilku lat, gdy ceny złota gwałtownie wzrosły, niszcząc środowisko naturalne, przynosząc choroby, a w niektórych przypadkach wypędzając kluczowych pracowników służby zdrowia.

Raport brazylijskiej organizacji pozarządowej Instituto Socioambiental (ISA), oparty na obrazowaniu satelitarnym, wykazał, że liczba kopalni na ziemi Yanomami wzrosła z czterech w 2015 r. do 1556 do końca 2021 r.

Zobacz więcej

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP Radio
WP Radio
OFFLINE LIVE