KRK.TV

niezależna telewizja internetowa – portal informacyjny

Wielka Brytania wspiera projekt Rolls-Royce’a dotyczący budowy reaktora jądrowego na Księżycu

LONDYN — brytyjska agencja kosmiczna poinformowała w piątek, że poprze badania prowadzone przez firmę Rolls-Royce, skupione na wykorzystanie energii jądrowej na Księżycu.

W oświadczeniu agencja rządowa poinformowała, że naukowcy z firmy Rolls-Royce pracowali nad programem mikroreaktorów „w celu opracowania technologii, która zapewni ludziom energię potrzebną do życia i pracy na Księżycu”.

UKSA zapewni teraz 2,9 miliona funtów (około 3,52 miliona dolarów) finansowania projektu, który ma „dostarczyć demonstracyjną wersję brytyjskiego księżycowego modułowego reaktora jądrowego”.

„Wszystkie misje kosmiczne zależą od źródła zasilania, aby wspierać systemy komunikacji, podtrzymywania życia i eksperymenty naukowe” – czytamy w oświadczeniu agencji – „Energia jądrowa może radykalnie wydłużyć czas trwania przyszłych misji księżycowych i ich wartość naukową”.

Rolls-Royce ma współpracować z wieloma organizacjami nad projektem, w tym z Centrum Badań nad Zaawansowaną Produkcją Uniwersytetu w Sheffield i Nuclear AMRC oraz z Uniwersytetem Oksfordzkim.

„Rozwój kosmicznej energetyki jądrowej oferuje wyjątkową szansę na wsparcie innowacyjnych technologii i rozwój naszej bazy umiejętności w zakresie energii jądrowej, nauki i inżynierii kosmicznej” — powiedział Paul Bate, dyrektor generalny brytyjskiej Agencji Kosmicznej.

Bate dodał, że badania Rolls-Royce’a „mogą położyć podwaliny pod stałą obecność ludzi na Księżycu, jednocześnie wzmacniając szerszy brytyjski sektor kosmiczny, tworząc miejsca pracy i generując dalsze inwestycje”.

Według UKSA, Rolls-Royce — nie mylić z Rolls-Royce Motor Cars, której właścicielem jest BMW
— ma na celu „skonstruowanie reaktora gotowego do wysłania na Księżyc do 2029 roku”.

Dhara Patel, ekspert kosmiczny w National Space Centre w Leicester w Anglii, powiedział CNBC, że ludzie powracający na Księżyc będą potrzebować „niezawodnego źródła zasilania”, aby astronauci mogli „żyć i pracować na naszym księżycowym sąsiedzie w długoterminowych misjach”.

„Energia słoneczna wydaje się oczywistym wyborem, ale obrót Księżyca skutkuje dwutygodniowym dniem, po którym następują dwa tygodnie ciemności lub nocy – nie są to idealne warunki” – wyjaśnił Patel.

„Przy niewielkiej ilości powietrza i braku ciekłej wody na powierzchni księżyca, inne odnawialne źródła energii nie są możliwe” – dodał – „Reaktor jądrowy może zapewnić ciągłe źródło energii niezależnie od środowiska fizycznego i warunków na powierzchni Księżyca”.

Patel zauważył, że wykorzystanie energii jądrowej na Księżycu może wydłużyć żywotność misji księżycowych.

„To, co będzie wymagało starannego rozważenia, to paliwo jądrowe, które zostanie wykorzystane do wytwarzania ciepła, sposób jego odpowiedzialnego pozyskiwania oraz to, jak wydajnie nowa technologia będzie generować energię elektryczną z procesu i zarządzać odpadami radioaktywnymi”.

„Mamy nadzieję, że dodatkowe fundusze z UKSA pozwolą firmie Rolls-Royce zbadać te obszary i opracować najlepsze możliwe systemy”.

Wiadomości z Wielkiej Brytanii pojawiają się w czasie, gdy NASA kontynuuje swój program Artemis, który koncentruje się na stworzeniu czegoś, co nazywa „zrównoważoną obecnością na Księżycu w celu przygotowania do misji na Marsa”.

NASA współpracuje z międzynarodowymi i komercyjnymi partnerami na Artemis. W lipcu 1969 roku Neil Armstrong jako pierwszy postawił stopę na Księżycu.

Zobacz więcej

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP Radio
WP Radio
OFFLINE LIVE