KRK.TV

niezależna telewizja internetowa – portal informacyjny

Zgodnie z raportem Goldman Sachs sztuczna inteligencja może zastąpić aż 300 mln pracowników

Według raportu banku inwestycyjnego Goldman Sachs, sztuczna inteligencja (AI) mogłaby objąć równowartość 300 milionów pełnoetatowych miejsc pracy. Może zastąpić jedną czwartą zadań zawodowych w Stanach Zjednoczonych i Europie, ale może również oznaczać nowe miejsca pracy i wzrost wydajności. Może też ostatecznie zwiększyć całkowitą roczną wartość towarów i usług wytwarzanych na całym świecie o 7%.

Generatywna sztuczna inteligencja, zdolna do tworzenia treści nie do odróżnienia od pracy ludzkiej, jest „dużym postępem”, mówi raport.

Rządy różnych krajów już teraz wykazują chęć promowania inwestowania w sztuczną inteligencję, co wg. raportu „ostatecznie zwiększy produktywność w całej gospodarce”; pytanie, czy takei zapewnienia mogą uspokoić opinię publiczną.

„Chcemy mieć pewność, że sztuczna inteligencja uzupełnia sposób, w jaki pracujemy, a nie zakłóca go – ulepszając naszą pracę, zamiast ją odbierać” – powiedziała brytyjski sekretarz ds. Technologii, Michelle Donelan.

W raporcie zauważono, że wpływ sztucznej inteligencji będzie różny w różnych sektorach – 46% zadań w zawodach administracyjnych i 44% w zawodach prawniczych można zautomatyzować, ale tylko 6% w budownictwie i 4% w konserwacji.

Artyści bardzo wcześnie zaczęli zgłaszać swoje zastrzeżenia w obawie, że generatory obrazów AI mogą zaszkodzić ich perspektywom zatrudnienia.

„Jedyne, czego jestem pewien, to to, że nie ma sposobu, aby dowiedzieć się, ile miejsc pracy zostanie zastąpionych przez generatywną sztuczną inteligencję” – powiedział BBC News Carl Benedikt Frey, dyrektor ds. przyszłości pracy w Oxford Martin School na Uniwersytecie Oksfordzkim. „Na przykład ChatGPT umożliwia większej liczbie osób o przeciętnych umiejętnościach pisania esejów i artykułów. Dziennikarze będą więc musieli stawić czoła większej konkurencji, która obniży płace, chyba że zobaczymy bardzo znaczący wzrost popytu na taką pracę […] Weź pod uwagę wprowadzenie technologii GPS i platform takich jak Uber – obecni kierowcy doświadczyli dużych cięć płac w odpowiedzi, według naszych badań, o około 10%. Rezultatem były więc niższe płace, a nie mniejssza ilość kierowców. W ciągu najbliższych kilku lat generatywna sztuczna inteligencja prawdopodobnie będzie miała podobny wpływ na szerszy zestaw kreatywnych zadań”.

Według badań cytowanych w raporcie, 60% pracowników wykonuje zawody, które nie istniały w 1940 roku.
Ale inne badania sugerują, że zmiany technologiczne od lat 80. przesiedlały pracowników szybciej niż tworzyły miejsca pracy. A jeśli generatywna sztuczna inteligencja przypomina poprzednie postępy w technologii informacyjnej, podsumowuje raport, może zmniejszyć zatrudnienie w krótkim okresie.

Długoterminowy wpływ sztucznej inteligencji jest jednak wysoce niepewny, powiedział dyrektor naczelny think tanku Resolution Foundation Torsten Bell, „więc wszystkie zdecydowane prognozy należy traktować z bardzo dużym przymrużeniem oka. Nie wiemy, w jaki sposób technologia będzie ewoluować ani jak firmy zintegrują ją ze swoim sposobem pracy” – powiedział – „Nie oznacza to, że sztuczna inteligencja nie zakłóci sposobu, w jaki pracujemy – ale powinniśmy również skupić się na potencjalnym wzroście standardu życia dzięki pracy o wyższej wydajności i tańszych usługach, a także ryzyku pozostania w tyle, jeśli inne firmy i gospodarki lepiej dostosowują się do zmian technologicznych”.

Zobacz więcej

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP Radio
WP Radio
OFFLINE LIVE