KRK.TV

niezależna telewizja internetowa – portal informacyjny

Cyclone Freddy zabił co najmniej 99 osób w Malawi


Co najmniej 99 osób zginęło w poniedziałek po tym, jak cyklon Freddy uderzył w południowe Malawi, powiedział komisarz ds. zarządzania katastrofami, Charles Kalemba.

Według Kalemby większość zgonów miała miejsce w Blantyre, handlowej stolicy Malawi.

„Odnotowaliśmy śmierć 99 osób w około siedmiu radach, najwięcej w mieście Blantyre, gdzie zginęło 85 ludzi a około 134 osoby wymagały hospitalizacji” – powiedział Kalemba w poniedziałek wieczorem. Ostrzegł, że liczba zabitych i rannych może wzrosnąć.

Rząd Malawi ogłosił „stan klęski żywiołowej” w południowej części kraju. Prezydent kraju, Lazarus Chakwera, „z głębokim zaniepokojeniem odnotował zniszczenia, jakie cyklon Freddy powoduje obecnie w większości dystryktów w południowym regionie Malawi” – czytamy w rządowym komunikacie prasowym.

„W związku z tym rząd już reaguje na sytuacje kryzysowe, udzielając pilnej pomocy wszystkim dotkniętym dystryktom i apelując o lokalne i międzynarodowe wsparcie dla wszystkich rodzin dotkniętych tą katastrofą” – czytamy dalej w oświadczeniu.

Szkoły pozostaną zamknięte w 10 najbardziej dotkniętych dystryktach do środy, podało ministerstwo edukacji Malawi w niedzielnym oświadczeniu. Wcześniej w poniedziałek rzecznik policji w Malawi, Peter Kalaya, powiedział, że zniszczenia spowodowane przez burzę zalały jezdnie i spowodowały przerwy w dostawie prądu w najbardziej dotkniętych obszarach.

Kalemba powiedział, że działania ratunkowe były „trudne”. „Ciągle pada u nas deszcz. Obecnie doświadczamy osunięć ziemi, gwałtownych powodzi i kamieni staczających się z niektórych wzgórz. Ze względu na pogodę akcja ratunkowa nie jest łatwa. Do niektórych miejsc, do których musimy się udać i ratować ludzi, nie jest łatwo się dostać. Jest ciężko, ale upewniamy się, że wykonujemy pracę, którą musimy wykonać” – powiedział.

Śmiertelny cyklon Freddy pobił rekordy najdłużej trwającej burzy tego rodzaju i uderzył w sąsiedni Mozambik, a także Madagaskar, zabijając ponad 20 osób i pozbawiając domu tysiące innych w obu krajach.

Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) określiła ją jako „bardzo rzadką” burzę, „niesamowitą i niebezpieczną”.

Zobacz więcej

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP Radio
WP Radio
OFFLINE LIVE