KRK.TV

niezależna telewizja internetowa – portal informacyjny

Na planowane wyższe mandaty i droższe OC dla piratów i drogowej recydywy jeszcze poczekamy

Zmiany przepisów dotyczących walki z popełniającymi najgroźniejsze wykroczenia piratami drogowymi – chwilowo odroczone. Pierwotny projekt przewidywał wdrożenie nowych przepisów już 1 grudnia 2021 roku. Planowane wyższe grzywny za wykroczenia – nawet do 30 tyś. zł. – temat rent i odszkodowań dla ofiar sprawców wypadków, a także inne istotne zmiany, odwleką się przynajmniej do 1 stycznia 2022.

Do najpoważniejszych wykroczeń w pierwotnym projekcie należały: omijanie pojazdu, który zatrzymał się, aby przepuścić pieszych, wyprzedzanie na przejściach dla pieszych, wymuszenie pierwszeństwa na pieszych czy przekroczenie prędkości o ponad 30 km/h – tego typu wykroczenia miały być karane mandatem nie niższym niż 1500 zł; zaś w przypadku popełnienia wcześniej (w ciągu dwóch lat) innego wykroczenia podobnej wagi – kara miała wynieść minimum 3000 zł. 

Poza przekroczeniem prędkość, kwotę mandatu w wysokości 1500 zł ustalono pierwotnie za wykroczenia takie jak:

  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu
  • niezatrzymanie pojazdu w celu umożliwienia przejścia przez jezdnię osobie niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku, lub osobie o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej
  • wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych, na którym ruch nie jest kierowany, lub bezpośrednio przed tym przejściem,
  • omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu,
  • jazda po chodniku lub przejściu dla pieszych

Poza tym, za szereg innych wykroczeń przewidziano kary w wysokości minimum 1000 zł – np. za złamanie zakazu wyprzedzania – lub minimum 2000 zł, np. za wjeżdżanie na przejazd kolejowy, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy.

Za jazdę bez uprawnień – w myśl ustawy, która utknęła w parlamencie przepisy karania za ten rodzaj wykroczeń również miały ulec zmianie – w przypadkach, jeśli nigdy wcześniej nie mieliśmy prawa jazdy, lub mamy prawo jazdy niewystarczającej kategorii, przewidziano mandat w wysokości minimum 1500 zł – a także zakaz prowadzenia pojazdów. 

Odroczy się także planowane ułatwienie w uzyskiwaniu rent i odszkodowań przez poszkodowanych. Istotnym założeniem uchwały była bowiem poprawka, która miała uniemożliwić ubezpieczycielowi uchylanie się od wypłaty odszkodowania do czasu zakończenia postępowania karnego – sprawy tego typu nierzadko ciągną się latami.

Podniesiona miała zostać również maksymalna wysokość grzywien nakładanych przez sąd na kierowców i innych uczestników ruchu drogowego – z 5000 zł do 30 000 zł! 

Zmianie miały ulec także zasady nakładania i kasowania punktów karnych. Z 10 maksymalnie przyznawanych dotychczas, na nawet 15 punktów karnych – za szereg poważnych wykroczeń. Dotychczas punkty karne kasowały się po roku; teraz jednak, w przypadkach wspomnianego szeregu poważnych wykroczeń – ten okres wydłuży się do dwóch lat, jednak nie od daty popełnionego wykroczenia, lecz od daty zapłacenia kary!

Niedoszły projekt przewidywał również możliwość wglądu ubezpieczycieli w rejestr mandatów i kar za wykroczenia, które otrzymał kierowca. Na takiej podstawie ubezpieczyciel miałby prawo podwyższyć stawki za obowiązkowe ubezpieczenie OC. I choć podstawa prawna najprawdopodobniej wejdzie w życie z początkiem przyszłego roku, na realne zastosowanie tej konkretnej zasady poczekamy do momentu dostosowania zmian systemu informatycznego przesyłającego dane między CEPiK-iem a ubezpieczycielami. 

Na ten moment ustawa, po senackich poprawkach, znajduje się w Sejmie, następnie zaś czekać będzie na podpis prezydenta.

Źródło: auto-świat.pl

Zobacz więcej

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP Radio
WP Radio
OFFLINE LIVE