KRK.TV

niezależna telewizja internetowa – portal informacyjny

Obraz Kandinsky’ego odzyskany przez spadkobierców ofiar Holokaustu ustanowił rekord aukcji na prawie 45 milionów dolarów

obraz rosyjskiego modernisty Wassily’ego Kandinsky’ego, który kiedyś należał do ofiar nazistowskiego Holokaustu, został sprzedany za 37,2 miliona funtów (44,55 miliona dolarów) w Sotheby’s w Londynie.

Środowa aukcja sztuki nowoczesnej i współczesnej, „Murnau mit Kirche II” („Murnau with Church II”; 1910), była jedną z najdroższych aukcyjnych nocy, a także nowym rekordem aukcyjnym artysty.

Poprzedni rekord świata w pracy Kandinsky’ego został ustanowiony w 2016 roku wraz ze sprzedażą jego „Rigide et Courbé” za 23,3 miliona dolarów w Christie’s w Nowym Jorku.

„Epoka Murnau Kandinsky’ego zdefiniowała sztukę abstrakcyjną dla przyszłych pokoleń” – powiedziała w oświadczeniu Helena Newman, prezes Sotheby’s Europe and Worldwide Head of Impressionist & Modern Art.

„Pojawienie się tak ważnego obrazu – jednego z ostatnich z tego okresu pozostających w rękach prywatnych – to ważny moment dla rynku i dla kolekcjonerów” – powiedziała.

Kandinsky mieszkał ze swoją kochanką Gabriele Münter i przyjaciółmi artystami w Murnau w Bawarii, kiedy malował „Murnau mit Kirche II” – zainspirowany lokalnym krajobrazem podczas wycieczki rowerowej. Münter własnoręcznie opisała obraz na blejtramie.

Obraz ma długą historię. Został sprzedany na aukcji jako własność z kolekcji wybitnych berlińskich kolekcjonerów, męża i żony Johanny Margarete i Siegberta Sterna, po tym, jak został ostatecznie zwrócony ocalałym spadkobiercom rodziny w zeszłym roku przez Van Abbemuseum w Eindhoven w Holandii.

Rodzinne zdjęcia Sternów przedstawiają Kandinsky’ego wiszącego w jadalni ich domu rodzinnego, Villa Stern w Poczdamie. Ale po powstaniu nazistów w 1933 roku i śmierci męża dwa lata później, Johanna Margarete uciekła do Holandii i została uznana za bezpaństwowca.

Według dokumentów rodzinnych, obraz – między innymi rodzinnymi pamiątkami – został przewieziony do Holandii i przypuszczalnie przekazany handlarzowi, który splądrował żydowskie aktywa w okupowanym kraju przed deportacją i śmiercią Johanny Margarete w Auschwitz w 1944 r. . Został później sprzedany Van Abbemuseum przez innego sprzedawcę w 1951 roku.

Mówiąc o jego historii, Newman powiedział, że restytucja obrazu w końcu pozwoliła ludziom „ponownie odkryć miejsce Sternów i ich kolekcji w błyszczącym środowisku kulturalnym Berlina lat 20. XX wieku”.
Dochód ze sprzedaży zostanie podzielony między 13 ocalałych potomków Sterna, a także sfinansuje dalsze badania mające na celu odnalezienie bogatej kolekcji dzieł sztuki ich rodziny, dodano w oświadczeniu.
Kolejną dużą wyprzedażą tego wieczoru był „Dans på stranden (Reinhardt-frisen)” Edvarda Muncha; obraz został sprzedany za 16,94 miliona funtów (20,3 miliona dolarów).

Zobacz więcej

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP Radio
WP Radio
OFFLINE LIVE