KRK.TV

niezależna telewizja internetowa – portal informacyjny

Inflacja, inflacja… mimo to rząd przewiduje kolejne dodatki

Nie tak dawno dowiedzieliśmy się o dodatku osłonowym o wartości od 400 do ponad 1000 złotych w związku ze wzrostem cen żywności. Rząd zastanawiał się nad obniżką VAT do zera na artykuły żywnościowe – KE ma inne zasady. Nie zgadza się na tego typu działania. Gdyby była zgoda po stronie KE, jest nasze zobowiązanie, zaproszenie na całe I półrocze przyszłego roku zerowej stawki VAT na artykuły żywnościowe. Ale takiej zgody póki co nie ma – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

W związku z tym, wyjaśnia dalej premier, wprowadzony zostanie „możliwy do zastosowania mechanizm o charakterze dodatku osłonowego, kompensacyjnego, który uwzględnia jak gdyby tę obniżkę podatku VAT, gdyby ona była do zera na artykuły żywnościowe. Wprowadzamy go poprzez dopłaty dla osób według kryteriów dochodowych, które są ściśle określone”. 

Źródło: twitter.com/ Kancelaria Premiera

Ponad 5 mln. polaków skorzystać ma z dodatku. Będą to osoby, które samotnie prowadzą gospodarstwo domowe, jeśli ich dochód nie przekracza 2100 zł miesięcznie; w większych gospodarstwach domowych maksymalny dochód wynosić ma nie więcej niż 1500zł na osobę miesięcznie. W ten sposób rząd chce

„częściowo zamortyzować koszty inflacji, którą zaimportowaliśmy niestety z jednej strony przez wysokie ceny gazu z Rosji, z drugiej strony przez wysokie ceny energii i politykę klimatyczną UE” – stwierdził premier Morawiecki.

Na 2022 rok przewidziane są jednak nowe dodatki dla rodzin z dziećmi, mimo iż w ciągu ostatnich pięiu lat 6,6 mln dzieci otrzymało wsparcie z programu 500+ w postaci 148 mld zł – Bon Turystyczny w 2020 roku to kolejne 220 mln zł dla polskich rodzin. Poza tym niższy VAT na żywność dla niemowląt, pieluszki, smoczki czy foteliki samochodowe. Polski Ład oznacza kolejne projekty, na których skorzystają rodziny, jednym z nich jest przyjęty przez Radę Ministrów Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. 

Źródło: gov.pl

Nowy program pomocy przewiduje 12 tys. zł. na drugie i kolejne dziecko w wieku od 12 do 36 mięsięcy. 

Czytamy na stronie gov.pl:

„Rodzice będą mogli wybrać w jakiej formie chcą otrzymywać pieniądze. Istnieją dwie możliwości:

  • 500 zł miesięcznie przez dwa lata,
  • 1000 zł miesięcznie przez rok.

Co ważne, wsparcie nie będzie zależne od dochodów w rodzinie. Szacuje się, że w 2022 r. ze wsparcia będzie mogło skorzystać ok. 600 tys. dzieci”. 

To nie wszystko. Rząd zamierza wprowadzić również dofinansowanie do pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna w wysokości 400 zł miesięcznie. 

Źródło: gov.pl

Zobacz więcej

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP Radio
WP Radio
OFFLINE LIVE