KRK.TV

niezależna telewizja internetowa – portal informacyjny

Kroger zapłaci 68 milionów dolarów w ugodzie dotyczącej opioidów w Wirginii Zachodniej

Kroger zapłaci 68 milionów dolarów, aby zakończyć proces sądowy w Wirginii Zachodniej, w którym twierdzi się, że firma Kroger zapłaci 68 milionów dolarów, aby zakończyć proces sądowy w Wirginii Zachodniej, w którym twierdzi się, że firma nie utrzymywała skutecznych kontroli i odpowiada za nadpodaż opioidów w stanie.

Prokurator generalny Wirginii Zachodniej Patrick Morrisey ogłosił w czwartek ugodę w oświadczeniu. Kroger był ostatnim pozostałym oskarżonym w procesie stanowym z udziałem Walgreens, Walmart, CVS i Rite Aid.

Dla Krogera będzie to minimalna strata finansowa. W zeszłym roku firma odnotowała 4,1 miliarda dolarów zysku.

W pozwach zarzuca się, że apteki przyczyniły się do nadpodaży opioidów na receptę w stanie, co spowodowało „znaczące straty wynikające z ich przeszłych i bieżących kosztów leczenia”.

„Chociaż setki milionów dolarów, które zabezpieczyliśmy od tych firm, nie przywrócą życia utraconego w wyniku zagrożenia opioidami, mamy nadzieję, że pieniądze te zapewnią znaczną pomoc osobom najbardziej dotkniętym kryzysem w stanie” – powiedział Morrisey w oświadczeniu.

Według najnowszych danych CDC w latach 1999-2020 ponad 564 000 osób zmarło z powodu przedawkowania jakiegokolwiek opioidu, w tym zarówno opioidów na receptę, jak i środków nielegalnych.

Rzecznik Krogera powiedział w oświadczeniu, że „chociaż nadal uważamy, że zarzuty postawione Krogerowi w tym i innych pozwach dotyczących opioidów są bezpodstawne, zdecydowaliśmy, że ugoda jest najlepszą drogą do rozwiązania tego sporu”.

Walgreens ugodził się w styczniu na 83 miliony dolarów, podczas gdy Walmart i CVS zawarł ugody ze stanem we wrześniu ubiegłego roku: Walmart zgodził się na ugodę w wysokości 65 milionów dolarów, a CVS na 82,5 miliona dolarów. Z kolei w sierpniu zeszłego roku Rite Aid zapłaciło około 30 milionów dolarów.

Władze stanowe i lokalne złożyły tysiące pozwów przeciwko firmom farmaceutycznym i hurtownikom oskarżonym o podsycanie kryzysu, co zaowocowało mnóstwem ugód. Największą jak dotąd jest ugoda o wartości 26 miliardów dolarów, która zaczęła być wypłacana w zeszłym roku.

Zobacz więcej

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP Radio
WP Radio
OFFLINE LIVE