KRK.TV

niezależna telewizja internetowa – portal informacyjny

Adidas ostrzega przed pierwszą roczną stratą od trzech dekad i obniża dywidendę po rozstaniu z Ye

Adidasy odnotował w środę dużą stratę w czwartym kwartale i obniżył dywidendę po kosztownym zakończeniu współpracy z marką Yeezy Kanye Westa w październiku.

Niemiecki gigant odzieży sportowej odnotował w czwartym kwartale stratę operacyjną w wysokości 724 mln euro (763 mln dolarów) i stratę netto z działalności kontynuowanej w wysokości 482 mln euro. Firma zarekomenduje dywidendę w wysokości 70 eurocentów na akcję na dorocznym walnym zgromadzeniu 11 maja, co oznacza spadek z 3,30 euro na akcję w 2021 roku.

Przychody neutralne walutowo spadły o 1% w czwartym kwartale w wyniku zakończenia partnerstwa firmy z Yeezy i będą spadać w wysokim jednocyfrowym tempie w całym 2023 roku, podała firma.

Adidas przewiduje całoroczną stratę operacyjną w wysokości 700 milionów euro w 2023 roku, co oznacza pierwszą roczną stratę od 31 lat. Szacunki obejmują 500 milionów euro potencjalnego odpisu zapasów Yeezy i 200 milionów euro „kosztów jednorazowych”.

Adidas zerwał bardzo lukratywną współpracę z raperem i projektantem mody Ye – wcześniej znanym jako Kanye West, twarz Yeezy – w październiku, po serii antysemickich komentarzy. Firma już wcześniej sygnalizowała możliwość ogromnego spadku przychodów, gdyby nie była w stanie przenieść ogromnego zapasu niesprzedanego obuwia Yeezy.

Firma stwierdziła, że bazowy zysk operacyjny będzie „bliski progu rentowności”, odzwierciedlając utratę 1,2 miliarda euro potencjalnej sprzedaży z niesprzedanych akcji Yeezy.

Nowy dyrektor generalny Adidasa, Bjørn Gulden, który przejął stanowisko od Kaspera Rørsteda na przełomie roku, powiedział w środowym oświadczeniu, że rok 2023 będzie „rokiem przejściowym”, ponieważ firma chce zmniejszyć zapasy i obniżyć rabaty, aby powrócić do rentowności w 2024 r.

„Adidas ma wszystkie składniki, aby odnieść sukces, ale musimy ponownie skupić się na naszym rdzeniu: produkcie, konsumentach, partnerach handlowych i sportowcach” – powiedział Gulden.

„Zmotywowani ludzie i silna kultura Adidas to najważniejsze czynniki, które pozwolą ponownie zbudować wyjątkowy model biznesowy firmy. Model biznesowy zbudowany w celu skupienia się na obsłudze naszych konsumentów zarówno poprzez sprzedaż hurtową, jak i DTC, który równoważy globalny kierunek z lokalnymi potrzebami, i oczywiście zawsze inwestujący w sport i kulturę, aby nadal budować wiarygodność i przyjazny wizerunek marki”.

W całym 2022 r. neutralne walutowo przychody wzrosły o 1% i rosły na wszystkich rynkach z wyjątkiem większych Chin, z dwucyfrowymi wzrostami obserwowanymi w Ameryce Północnej i Ameryce Łacińskiej. Zysk operacyjny wyniósł 669 mln euro, a zysk netto z działalności kontynuowanej wyniósł 254 mln euro.

„Odpisy zapasów i jednorazowe koszty związane z zakończeniem współpracy z Yeezy w październiku drogo kosztowały Adidasa, powodując stratę operacyjną w czwartym kwartale i spadek sprzedaży. Co więcej, sprzedaż w Chinach gwałtownie spadła w zeszłym roku z powodu surowych środków blokujących w Pekinie” – zauważyła Victoria Scholar, szefowa inwestycji w Interactive Investor.

„Dodatkowo Adidas miał do czynienia ze zwiększonymi kosztami łańcucha dostaw po pandemii i tłem makroekonomicznym, które osłabiło konsumenta i skłoniło do dużych rabatów w celu przyciągnięcia klientów”.

Akcje Adidasa spadły o 1,7% podczas porannego handlu w Europie, ale nadal rosną o ponad 11% w ciągu roku.

Zobacz więcej

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP Radio
WP Radio
OFFLINE LIVE