KRK.TV

niezależna telewizja internetowa – portal informacyjny

Palikot, Wojewódzki, Król i Czechowicz w coverze piosenki Oddziału Zamkniętego — ten pomysł nie wszystkim przypadł do gustu 

Co prawda cover piosenki Oddziału Zamkniętego i uzupełniający go teledysk stanowią po prostu dość długą reklamę — swoisty chwyt marketingowy — mimo to pomysł nie wszystkim przypadł do gustu. Twórcy marki wyBUHowa wraz ze znanym z Męskiego Grania Błażejem Królem zagrali kultową piosenkę „Party” w nieco nietypowej aranżacji. 

Teledysk przedstawia mocno zakrapianą imprezę w wyBUHowym stylu. Możemy zobaczyć na nim Janusza Palikota i Kubę Wojewódzkiego w dość nietypowych rolach. Pierwszy z nich gra na Basię, drugi na perkusji. Całość ma mieć — zdaje się — humorystyczny wydźwięk. Marka należąca do Palikota, Wojewódzkiego i Tomasza Czechowskiego do muzycznej współpracy zaprosiła wokalistę i kompozytora Błażeja Króla. BUH BAND na swoją pierwszą ofiarę wybrał piosenkę zaproponowaną przez Janusza Palikota, który w latach 80tych chętnie puszczał utwór „Party” na swoich imprezach. 

– „Party” Oddziału Zamkniętego to był imprezowy hymn na smutne, depresyjne czasy Polski po Stanie Wojennym. Przypominam że to rok 1983, rok przed symbolicznym Orwellowskim 1984. Wódka na kartki, fajki na kartki, kartki na kartki. Jedni śpiewali Chcemy być sobą Perfektu, inni byli sobą w rytm prywatki jakiej nie przeżył nikt. Niektórzy palili sztuczne ognie, też na kartki a inni palili coś innego zawijając to w kartki. I wszystko wtedy miało fantastyczne kształty gdy zapadał zmrok. Party to protest song bez styropianu i wyciągniętego swetra. To esencja mieszania balangi, rock and rolla z ucieczką od szarego komunistycznego Jumanji. Takie numery dawały nam poczucie istnienia ostatnich znaków utraconej wspólnoty. Bez manifestów i politycznych haseł. I tego ducha chcieliśmy wskrzesić dając tej piosence nowe, zielone życie. W BUH-u jest to wszystko co w jej wersach. Zielonych świąt – tłumaczy Kuba Wojewódzki.

– Co prawda jestem młodszy o rok od Kuby Wojewódzkiego (śmiech), ale lata 80. pamiętam doskonale. Oddział Zamknięty poznałem krótko po maturze. Za oknami kryzys, apatia i czarna rozpacz. Łatwiej było natknąć się na czołg niż autobus. Dla nas, młodych, zbuntowanych, utwór „Party” był jak objawienie, liźnięcie Zachodu. W sercu mieliśmy nie gasnący żar. Wspaniałej muzyce towarzyszył jednak podły alkohol. Marzyliśmy, by nie budzić się rano z kacem, który urywał głowy. 40 lat później produkujemy w Polsce najlepsze alkohole świata. Wciąż nosimy jednak w sercu tę samą niezgodę i bunt. Stąd gdy tylko narodził się pomysł, by cofnąć się do lat 80. i razem z genialnym Błażejem Królem przywrócić emocje tamtych czasów, nie zastanawiałem się nawet sekundy. Warto, by cały wirował świat, nawet jeśli można się czasem przewrócić –  komentuje Janusz Palikot.

Czy wyBUHowa wódka rzeczywiście — jak zapewnia na końcu teledysku Janusz Palikot — „pozwala narodzić się na nowo”, „zyskać nową twarz”? Trudno stwierdzić. Czy cover utworu „Party” i teledysk zapewniły takie narodziny wykonawcom? Czy zyskali nowe twarze? Na pewno — pytanie, czy faktycznie z takimi nowymi twarzami chcą się identyfikować… Wielu internautów wyraziło niechęć, a nawet ubolewanie, między innymi w związku z profanacją kultowej piosenki. 

Cóż, jak ze wszystkim — są głosy za, są i głosy przeciw. Sprawdźcie sami, ale ostrzegamy… „dozwolone od lat 18stu”! Czyżby pomysł na kolejny cover? Nie dziękuj nam BUH BANDZIE, rozliczymy się przy okazji! 

Źródło: YouTube/ ART2 Music

Dla porównania oryginał:

Źródło: YouTube/ danielolbrys

Źródło: opracowanie własne

Zobacz więcej

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP Radio
WP Radio
OFFLINE LIVE