KRK.TV

niezależna telewizja internetowa – portal informacyjny

Pszczoły uczą się rozwiązywać zagadki obserwując rówieśników – wskazują badania

Aby przeprowadzić badanie, naukowcy stworzyli pudełko zagadkę, które można było otworzyć, obracając pokrywkę, aby uzyskać dostęp do roztworu cukru. Pokrywkę można było obracać zgodnie z ruchem wskazówek zegara, naciskając czerwoną wypustkę, a naciskając niebieską wypustkę można ją obracać w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara.

Naukowcy przeszkolili pszczoły „demonstracyjne”, aby używały jednej z tych metod do otwierania pokrywy, podczas gdy pszczoły „obserwatorki” obserwowały. Kiedy pszczoły-obserwatorki rozwiązały zagadkę, naukowcy odkryli, że w 98% przypadków wybrały tę samą metodę, którą widziały, nawet po odkryciu alternatywnego podejścia.

Badanie wykazało również, że pszczoły „demonstracyjne” otworzyły więcej pudełek niż pszczoły kontrolne.
Sugeruje to, że pszczoły uczą się zachowań społecznie, zamiast samodzielnie odkrywać rozwiązanie – twierdzą naukowcy.

Dr Alice Bridges, która prowadziła badania, powiedziała, że pszczoły nie wykazują „zjawisk kulturowych” na wolności. „Jednak w naszych eksperymentach zaobserwowaliśmy rozprzestrzenianie się i utrzymywanie„ trendu ”behawioralnego w grupach pszczół – podobnie do tego, co zaobserwowano u naczelnych i ptaków” – powiedziała.

Powiedziała, że ​​zachowania owadów społecznych, takich jak te pszczoły, są „jednymi z najbardziej skomplikowanych na planecie”. W innych eksperymentach, w których zarówno „niebieskie”, jak i „czerwone” pszczoły demonstracyjne zostały wypuszczone do tych samych grup pszczół, pszczoły-obserwatorzy początkowo nauczyli się stosować obie metody, ale ostatecznie rozwinęli preferencje dla jednego rozwiązania, które następnie dominowało w tej kolonii.

To pokazuje, w jaki sposób trend behawioralny może pojawić się w populacji pszczół. W tym przypadku naukowcy stwierdzili, że wszelkie zmiany w zachowaniu żerowania mogą wynikać z wycofania się doświadczonych pszczół z żerowania i pojawienia się nowych uczniów, a nie ze zmiany preferencji pszczół. Naukowcy z Wielkiej Brytanii odkryli, że trzmiele uczą się rozwiązywać zagadki, obserwując swoich bardziej doświadczonych rówieśników.

Zobacz więcej

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP Radio
WP Radio
OFFLINE LIVE