KRK.TV

niezależna telewizja internetowa – portal informacyjny

Sukces Moniki Wolińskiej na światowych scenach. Pierwsza polska dyrygentka w Carnegie Hall. 

Ogromny sukces i owacje na stojąco – tak zakończył się koncert Moniki Wolińskiej w Carnegie Hall. Choć to nie pierwszy wielki sukces w karierze dyrygentki, to jednak pierwszy w historii koncert, podczas którego za pulpitem słynnej nowojorskiej sali koncertowej stanęła Polka.  

W 2020 roku Monika Wolińska została bowiem odznaczona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Wolina współpracuje z orkiestrami z Europy, Azji i Ameryki, aktywnie działając na scenach koncertowych całego świata. „Wielka wrażliwość i niesamowite wyczucie brzmienia instrumentów w orkiestrze” – tak po koncercie w Carnegie Hall wyraził się o Wolińskiej David Dubal – pianista, muzykolog i profesor słynnej Julliard school of Music.

Monika Wolińska urodziła się Chełmnie. Edukację zaczęła w wieku sześciu lat. Ukończyła trzy kierunki studiów: Skrzypce i prowadzenie zespołów wokalno-instrumentalnych na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy oraz dyrygenturę symfoniczno-operową w klasie prof. Ryszarda Dudka. Zadebiutowała w 2004 roku na Festiwalu Muzycznym w Lucernie, pod okiem Pierre’a Bouleza. Asystowała również Krzysztofowi Pendereckiemu. Przez wiele lat współpracowała z Maestro Jerzym Semkowem. 

Chełmianka jest propagatorką muzyki współczesnej. Wielokrotnie występowała na Festiwalu Warszawska Jesień czy cyklu koncertów Generacja. Była również dyrektorem artystycznym Festiwalu Muzyki Współczesnej im  Wojciecha Kilara, w latach 2013-2017. W 2017 roku została jedną z sześciu finalistek wyłonionych w drodze światowego konkursu spośród 161 kandydatek, w związku z czym zaproszono ją do programu 2017 Hart Institute for Women Conductors, w Operze w Dallas.

Zdaje się, że nie sposób wymienić wszystkie sukcesy Moniki Wolińskiej. Dla zainteresowanych szczegółami tej błyskotliwej kariery, zamieszczamy poniżej archiwalny materiał TVP.

Źródło: YouTube/ FundacjaBrucknera

Źródło: monikawolinska.com

Zobacz więcej

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *