KRK.TV

niezależna telewizja internetowa – portal informacyjny

Jedna z nowych funkcji Iphona pozwoli na odtworzenie naszego głosu po 15 minutach treningu

Firma Apple ogłosiła we wtorek serię nowych narzędzi ułatwień dostępu dla iPhone’a i iPada, w tym funkcję, która obiecuje replikację głosu użytkownika podczas rozmów telefonicznych po zaledwie 15 minutach szkolenia.

Dzięki nadchodzącemu narzędziu o nazwie Personal Voice użytkownicy będą mogli czytać monity tekstowe, aby nagrywać dźwięk, a technologia nauczy się ich głosu. Powiązana funkcja o nazwie Live Speech będzie następnie używać „syntetyzowanego głosu” do odczytywania na głos tekstu wpisanego przez użytkownika podczas rozmów telefonicznych, rozmów FaceTime i rozmów osobistych. Ludzie będą również mogli zapisywać często używane frazy do wykorzystania podczas rozmów na żywo.

Ta funkcja jest jedną z kilku, które mają na celu uczynienie urządzeń Apple bardziej integracyjnymi dla osób z niepełnosprawnością poznawczą, wzrokową, słuchową i ruchową. Apple powiedział, że osoby, które mogą cierpieć na schorzenia, w których z czasem tracą głos, takie jak ALS (stwardnienie zanikowe boczne), mogą odnieść największe korzyści z narzędzi.

„Ułatwienia dostępu są częścią wszystkiego, co robimy w Apple” — powiedziała Sarah Herrlinger, starszy dyrektor Apple. „Te przełomowe funkcje zostały zaprojektowane zgodnie z opiniami członków społeczności osób niepełnosprawnych, których radziliśmy się na każdym etapie naszej pracy, aby wspierać różnorodną grupę użytkowników i pomagać im łączyć się na nowe sposoby”.

Apple powiedział, że funkcje zostaną wprowadzone jeszcze w tym roku.

Chociaż narzędzia te mogą potencjalnie zaspokoić prawdziwą potrzebę, pojawiają się również w momencie, gdy postępy w zakresie sztucznej inteligencji wzbudziły niepokój dotyczący wszelkiej maści naciagaczy wykorzystujących przekonujące fałszywe audio i wideo – znane jako „deepfake” – w celu oszukania lub dezinformacji opinii publicznej.

W poście na blogu Apple oznajmiło, że funkcja Personal Voice wykorzystuje „uczenie maszynowe na urządzeniu, aby zapewnić prywatność i bezpieczeństwo informacji użytkowników”.

Inne firmy technologiczne eksperymentowały z wykorzystaniem sztucznej inteligencji do replikacji głosu. W zeszłym roku Amazon powiedział, że pracuje nad aktualizacją swojego systemu Alexa, który pozwoli technologii naśladować każdy głos, nawet zmarłego członka rodziny. (Ta funkcja nie została jeszcze wydana).

Oprócz funkcji głosowych firma Apple ogłosiła dostęp wspomagający, który łączy niektóre z najpopularniejszych aplikacji na iOS, takich jak FaceTime, Wiadomości, Aparat, Zdjęcia, Muzyka i Telefon, w jedną aplikację do połączeń. Interfejs obejmuje przyciski o wysokim kontraście, duże etykiety tekstowe, opcję klawiatury obsługującej tylko emotikony oraz możliwość nagrywania wiadomości wideo dla osób, które mogą preferować komunikację wizualną lub dźwiękową.

Apple aktualizuje również swoją aplikację Magnifier dla osób niedowidzących. Będzie teraz zawierał tryb wykrywania, który pomoże ludziom lepiej wchodzić w interakcje z obiektami fizycznymi. Aktualizacja pozwoliłaby komuś na przykład trzymać aparat iPhone’a przed kuchenką mikrofalową i przesuwać palcem po klawiaturze, gdy aplikacja oznacza i ogłasza tekst na przyciskach kuchenki mikrofalowej.

Zobacz więcej

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP Radio
WP Radio
OFFLINE LIVE