KRK.TV

niezależna telewizja internetowa – portal informacyjny

Napędzana sztuczną inteligencją Nvidia dołącza do klubu bilionerów

Rosnący popyt na chipy AI zapewnił Nvidii (NVDA) czołowe miejsce w jednym z najbardziej ekskluzywnych klubów na Wall Street: producent chipów osiągnął we wtorek kapitalizację rynkową w wysokości 1 biliona dolarów.

To dopiero dziewiąta firma na świecie, która osiągnęła taki wyczyn, a tylko pięć innych firm na świecie ma obecnie to wyróżnienie: Apple (AAPL), Microsoft (MSFT), Alphabet (GOOG), Amazon (AMZN) i Saudi Aramco.

Nvidia zaskoczyła Wall Street w zeszłym tygodniu, kiedy poinformowała o zarobkach i wyjątkowo dobrych prognozach przychodów na nadchodzący rok. Napędzany głównie niedawnym boomem na sztuczną inteligencję, raport podniósł cenę akcji i zapewnił jej pozycję jednej z największych spółek notowanych na giełdzie na świecie.

Nvidia produkuje chipy, które zasilają generatywną sztuczną inteligencję, rodzaj sztucznej inteligencji, która może tworzyć nowe treści, takie jak tekst i obrazy, w odpowiedzi na podpowiedzi użytkownika. To jest rodzaj sztucznej inteligencji leżącej u podstaw ChatGPT, Google’s Bard, Dall-E i wielu innych nowych technologii AI.

W ostatnim kwartale zysk firmy wzrósł o 26% do 2 miliardów dolarów, a sprzedaż wzrosła o 19% do 7,2 miliarda dolarów, co z łatwością przewyższyło prognozy analityków z Wall Street. Perspektywy Nvidii na bieżący kwartał były również znacznie — o 50% — wyższe niż przewidywania analityków.

W tym roku zasoby firmy wzrosły o około 180%.

„Nvidia przedstawiła oszałamiające, solidne wskazówki, które będą słyszane na całym świecie i pokazują historyczne zapotrzebowanie na sztuczną inteligencję, które ma miejsce obecnie w środowisku korporacyjnym i konsumenckim” — powiedział Dan Ives, analityk w Wedbush Securities. „Każdemu inwestorowi, który nazywa to bańką AI (do niedawna krypto, metawersum – teraz teza o bańce AI), wskazalibyśmy na ten kwartał Nvidi i na te wyniki, które cementują naszą podstawową tezę dotyczącą sztucznej inteligencji i przemawiają do czwartej rewolucji przemysłowej, która jest teraz na wyciągnięcie ręki włąśnie dzięki sztucznej inteligencji ”.

Akcje Nvidii muszą pozostać powyżej 404,86 dolarów, aby utrzymać kapitalizację rynkową wynoszącą bilion dolarów. Akcje spółki są obecnie wyceniane po 408,50 dolarów.

Zobacz więcej

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP Radio
WP Radio
OFFLINE LIVE