KRK.TV

niezależna telewizja internetowa – portal informacyjny

Silny wiatr przewrócił dźwig w Krakowie, nie żyją dwie osoby

Przy ulicy Domagały w Krakowie (Podgórze), z powodu silnej wichury runął dźwig. W wyniku zdarzenia zmarły dwie osoby, dwie zostały ranione. 

Dzisiaj o godzinie 9:07 strażacy odebrali zgłoszenie o wypadku na placu budowy pięciokondygnacyjnego budynku mieszkaniowego. Ponad 20-metrowy żuraw przewrócił się uderzając ramieniem w budynek, na dachu którego obecni byli robotnicy. Kabina operatora była pusta. Spośród czterech ranionych osób, dwie z poważnymi obrażeniami zmarły pomimo udzielanej im na miejscu pomocy. Byli to mężczyźni w wieku 23 i 63 lat. Jeden znajdował się na dachu, drugi na ziemi. Rzecznik małopolskiej policji Sebastian gleń potwierdził oficjalnie informację o ich śmierci. 

– Chłopaki zaczęły wszystko łapać i chować się. Nagle patrzymy z żoną i ten dźwig leci. Przez chwilę myśleliśmy, że nikomu nic się nie stało, ale potem widzieliśmy, że strażacy kogoś na dachu reanimują – mówił jeden ze świadków zdarzenia

 – Trwają czynności ratowniczo-zabezpieczające. Powiadomiono nadzór budowlany, Państwową Inspekcję Pracy i prokuraturę. Będą oględziny, ustalone zostaną dokładne przyczyn katastrofy – poinformowała policja.

Małopolska straż pożarna od rana otrzymuje coraz więcej zgłoszeń. Na terenie całego kraju obowiązuje na ten czas ostrzeżenie przed silnym wiatrem, który — wg. IMGW — na terenie województwa małopolskiego może przekraczać miejscami 100km/h. Po porannym wypadku żurawia przy ul. Domagały w Krakowie wojewoda małopolski Łukasz Kmita zarządził przeprowadzenie inspekcji budowlanych w trybie pilnym, kontroli poddane został dźwigi i żurawie na terenie całego województwa. 

– Wyniki kontroli zostaną omówione po ich zakończeniu – informuje rzeczniczka wojewody Joanna Paździo.

Inspektoraty nadzoru budowlanego przypominają jednocześnie kierownikom budów o obowiązku i odpowiedzialności związanych z zabezpieczeniem obiektów takich, jak dźwigi, żurawie itp. „Ma to szczególne znaczenie wobec dynamicznej sytuacji pogodowej, która ma się utrzymywać w najbliższym czasie” —dodaje Joanna Paździo.

Źródło: YouTube/ TV STUDIO Chrzanów
Zobacz więcej

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP Radio
WP Radio
OFFLINE LIVE