KRK.TV

niezależna telewizja internetowa – portal informacyjny

Wzrost śmiertelności lwów morskich w związku z epidemią ptasiej grypy

Tysiące lwów morskich zmarło w Peru w wyniku wybuchu ptasiej grypy, jak podaje Peruwiańska Narodowa Służba ds. Obszarów Chronionych przez Państwo (SERNANP).

Ptasia grypa, znana również jako H5N1, rozprzestrzeniła się na wiele gatunków zwierząt w całym kraju. Pierwsze ognisko wśród ptaków odnotowano pod koniec listopada 2022 r. wzdłuż peruwiańskiego wybrzeża.

SERNANP zgłosiło co najmniej 63 000 ptaków zmarłych z powodu wirusa, a także rosnącą liczbę zgonów innych gatunków.

Według agencji co najmniej 3487 lwów morskich zostało znalezionych martwych z powodu wirusa – ponad 3% populacji lwów morskich w Peru. Odnotowano również pięć zgonów fok, również związanych z ptasią grypą.

„To, co pamiętamy, zaczęło się od pelikanów w zeszłym roku, teraz oddziaływuje na te ssaki morskie” – powiedział Reuterowi peruwiański weterynarz Javier Jara.

Peruwiańskie władze apelują do obywateli o unikanie kontaktu fizycznego z dziką fauną i florą, zarówno martwą, jak i żywą.

Ptasia grypa zaraziła także rekordową liczbę ptaków i niektórych ssaków w całych Stanach Zjednoczonych.

Od końca 2022 roku naukowcy wykryli tego wirusa u ponad 100 gatunków dzikiego ptactwa, takich jak kaczki, mewy, gęsi, jastrzębie i sowy w USA; pojedyńcze przypadki zidentyfikowano również wśród lisów, rysiów, szopów, niedźwiedzi i delfinów .

Było też kilka przypadków ludzkich. Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus powiedział w zeszłym miesiącu, że ryzyko dla ludzi pozostaje niskie, ale dodał: „nie możemy zakładać, że tak pozostanie”.

Zobacz więcej

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP Radio
WP Radio
OFFLINE LIVE