KRK.TV

niezależna telewizja internetowa – portal informacyjny

Spektakularna darowizna: Elon Musk przekazał 5,7 mld dolarów na cele charytatywne 

Jak informuje CNN, dyrektor generalny Tesli, Elon Musk, przekazał akcje firmy o wartości około 5,7 miliarda dolarów, na walkę z głodem. Spektakularna darowizna obejmowała 5 044 000 akcji Tesli, które według amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, zostały przekazane w listopadzie zeszłego roku.  W zgłoszeniu nie wymieniono beneficjentów. 

Kiedy dokonano darowizny, akcje Tesli warte były ponad 1000 dolarów za walor, co znaczy, że ich łączna wartość to prawie 6 mld dolarów — jest wynik otrzymany na podstawie średniej najwyższej i najniższej notowanej ceny w dniu transakcji. Oznacza to, że obok Billa i Melindy Gatesów, Elon Musk został  drugim największym darczyńcą w USA w 2021 roku (jak informuje coroczny ranking Kroniki Filantropii, Bill i Melinda Gates w zeszłym roku przekazali na cele charytatywne aż 15 mld dolarów). 

Wcześniejsze zgłoszenia do komisji papierów wartościowych wykazują, że pod koniec 2021 roku Musk sprzedał akcje tesli o łącznej wartości 16 mld dolarów, z czego większość przeznaczona została na spłacenie 11 mld dolarów podatku federalnego w USA. Akcje wchodzące w skład darowizny nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od zysku kapitałowego, a ich wartość może zostać wykorzystana jako odliczenie wyrównawcze podatku. 

Darowizna zdaje się być efektem wymiany zdań pomiędzy Elonem Muskiem, a dyrektorem Światowego Programu Żywnościowego ONZ, który prosił najbogatszych ludzi świata — między innymi Musku i Jeffa Bezosa — o przekazanie środków, dzięki którym można by rozwiązać problem głodu na świecie. „Jeśli WFP może dokładnie opisać w tym wątku na Twitterze, jak 6 miliardów dolarów rozwiąże głód na świecie, sprzedam akcje Tesli już teraz i zrobię to” – napisał Musk na Twitterze w październiku poprzedniego roku. 16 listopada Światowy Program Żywnościowy opublikował plan rozdysponowania 6,6 mld ne cele walki z głodem na świecie.  

Marketwatch dodaje, że Elo Musk założył również swoją własną fundację (The Musk Fundation), która przyznaje granty na cele takie, jak badania pediatryczne, edukacja i projekty skupiające się na kwesti energii odnawialnej. 

Bloomberg Bilionaires Index podaje, że Elon Musk pozostaje najbogatszym człowiekiem na świecie, a wartość netto jego majątku wynosi 227 mld dol.

Źródło: Busines Insider Polska

Zobacz więcej

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *