Sony odnotowało w piątek rekordowe roczne przychody operacyjne, do czego przyczynił się dział układów scalonych i sprzedaż flagowej konsoli do gier PlayStation 5, która pobiła rekord w całym roku finansowym.
W całym roku fiskalnym, który zakończył się w marcu, Sony prognozowało wcześniej zysk operacyjny na poziomie 1,18 miliarda jenów i 11,5 miliarda jenów przychodów. Firma pobiła własną prognozę, osiągając 1,21 miliarda jenów zysku operacyjnego, co jest rekordem dla firmy.
Sony prognozuje, że sprzedaż w bieżącym roku fiskalnym, który kończy się w marcu 2024 r., wyniesie 11,5 miliarda jenów, mniej więcej tyle samo, co w ubiegłym roku. Powiedział, że zysk operacyjny wyniesie 1,17 miliarda jenów, co oznacza spadek o 3% rok do roku.
Sony poinformowało również, że w roku finansowym sprzedało 19,1 miliona konsol PlayStation 5, pokonując własną prognozę 18 milionów. To więcej niż 11,5 miliona sztuk PS5 sprzedanych w poprzednim roku podatkowym, kiedy Sony borykało się z problemami z łańcuchem dostaw.
Dział gier japońskiego giganta był jednym z największych motorów zysku w tym roku, przynosząc zysk operacyjny w wysokości 250 miliardów jenów, chociaż był to spadek o 27% rok do roku.
W roku podatkowym dział gier Sony przyniósł przychody w wysokości 3,64 miliardów jenów, co oznacza wzrost o 33% rok do roku.
Sony prognozuje, że zysk operacyjny działu gier wyniesie 270 miliardów jenów w bieżącym roku podatkowym. Firma ma nadzieję, że PlayStation VR 2, firmowy zestaw do gier w wirtualnej rzeczywistości, pomoże zwiększyć sprzedaż. Firma poinformowała, że w przyszłym roku odnotuje poprawę rentowności sprzętu.
Sony poinformowało, że w bieżącym roku finansowym zamierza sprzedać 25 milionów sztuk PS5. Jeśli zostanie to osiągnięte, byłby to rekord dla PS5.
Sony sprzedaje również chipy czujnika obrazu, które trafiają do smartfonów i innych produktów z aparatami. W branży przetworników obrazu zyski wzrosły o 36% rok do roku do 212,2 miliardów jenów w roku zakończonym 31 marca.
Jednak firma spodziewa się, że zysk operacyjny działu spadnie o 5,7% w bieżącym roku podatkowym, powołując się na spadek popytu na czujniki obrazu, szczególnie ze strony chińskich producentów smartfonów.
Tymczasem działalność wydawnicza firmy, która ma na swoim koncie artystów od Beyoncé po Adele, odnotowała wzrost zysków o 24,7% rok do roku do 263,1 mld jenów w roku zakończonym 31 marca. Była to największa firma Sony pod względem zysku.